Zdjęcie dnia. Kazimierz Deyna na warszawskim muralu

Zdjęcie dnia. Kazimierz Deyna na warszawskim muralu
Źródło zdjęć: © fot. forum.com.pl
Klaudia Stawska

06.09.2020 10:37, aktual.: 26.07.2022 14:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W ostatnich dniach został odsłonięty mural dedykowany jednemu z największych polskich piłkarzy. Z okazji 31. rocznicy śmierci, Kazimierz Deyna został upamiętniony na jednym z wieżowców na warszawskim Ursynowie.

  • Mural o powierzchni ponad 420 metrów kwadratowych na ścianie budynku przy ulicy Kazury 16 został namalowany specjalną farbą antysmogową – powiedział podczas uroczystości jego odsłonięcia Janusz Dorosiewicz, prezes Fundacji im. Kazimierza Deyny.

Chociaż to fundacja stała za całym przedsięwzięciem, to wsparło ją kilkuset darczyńców, wśród których znaleźli się dziennikarze, sportowcy i celebryci. Autorami muralu są Zuzanna i Bartosz Podlewscy, a poza podobizną piłkarza znalazło się na nim także jego nazwisko oraz słowo "Szacunek".

Warto zwrócić uwagę na to, że mural ma nie tylko upamiętniać wybitnego sportowca czy zdobić budynek. Został on wykonany specjalną farbą oczyszczającą powietrze ze smogu, więc pracuje na rzecz środowiska. Jak zauważa Paweł Lisowski, autor projektu EcoEvolution: "300 m kwadratowych muralu, to tak jakby posadzić park z 300 drzewami".

Kazimierz Deyna urodził się 1947 roku i w swojej karierze wziął udział w 97 meczach reprezentacji Polski. Wiele bramek, które strzelił, zapisało się nie tylko w historii polskiej piłki nożnej, ale również w światowej. Nic dziwnego, że dla fanów i wielu ekspertów Deyna zapisał się, jako najwybitniejszy polski piłkarz w historii.

Niestety jego życie trwało zbyt krótko: 1 września 1989 roku zmarł w wypadku samochodowym na sześciopasmowej autostradzie I-15, na północ od Miramar Road w USA. Więcej na temat kariery Kazimierza Deyny oraz okoliczności wypadku, w którym zginął, dowiecie się, czytając Sportowe Fakty.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)