Zdjęcie dnia: Toaleta na granicy polsko-białoruskiej to dosadny komentarz
02.09.2021 07:53, aktual.: 02.09.2021 13:28
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest napięta. Cały czas powstaje płot, który ma powstrzymać imigrantów przed nielegalnym przekraczaniem granic Rzeczypospolitej. Prezydent Duda ma niebawem podpisać rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego.
W związku z kryzysem w Afganistanie, do Europy zaczęła napływać fala imigrantów. Napiętą sytuację widać na granicy polsko-białoruskiej, gdzie funkcjonariusze Straży Granicznej pilnują przejść na wschodzie kraju. Cały czas powstaje tam ogrodzenie, mające na celu powstrzymanie ludzi przed nielegalnym przekraczaniem granicy.
2 września 2021 roku prezydent Andrzej Duda ma podpisać rozporządzenie rządu o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Pomysł spotyka się ze znaczną krytyką politologów, a media wytykają rządowi przesadę i to, że w szczycie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 nie został wprowadzony nawet stan klęski żywiołowej.
Zagraniczne rządy proszą przedstawicieli Polski o wyjaśnienie sytuacji. Rząd tłumaczy, że powodem nie jest napływająca fala imigrantów na granicy polsko-białoruskiej, a planowane manewry wojska Białorusi oraz Rosji. Ćwiczenia Zapad planowane są na 10 września 2021 roku. Nasi politycy uważają, że może dojść do prowokacji i chcą uniknąć napięcia.
Wprowadzenie stanu wyjątkowego na granicy oznacza, że obywatele poruszający się w okolicach tego teren muszą mieć przy sobie dokumenty tożsamości. Uczniowie muszą mieć przy sobie legitymacja szkolne. Na tereny objęte stanem wyjątkowym będą mogli wejść jedynie mieszkańcy lub osoby tam pracujące.
Fotograf agencji FORUM Michał Kość był w okolicy Usnarzu Górnego, gdzie zaobserwował scenkę, będąca ironicznym komentarzem zaistniałej sytuacji. Zobaczymy tam przenośną toaletę postawioną tuż przy znaku informującym o granicy Polski. Obok stoi funkcjonariusz zapatrzony w nicość.
Michał Kość do zarejestrowania obrazu wykorzystał lustrzankę cyfrową Nikon D850 z obiektywem 70-200 mm f/2.8.