Zdjęcie dnia. W Szczecinie powstała śluza, która ma chronić przed koronawirusem

Zdjęcie dnia. W Szczecinie powstała śluza, która ma chronić przed koronawirusem
Źródło zdjęć: © © Marcin Bielecki / PAP
Marcin Watemborski

10.12.2020 12:51, aktual.: 10.12.2020 13:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Śluza, która powstała na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technicznym to znak czasów. Jej zadaniem jest ochrona przed koronawirusem. Jest to zaawansowane urządzenie, które mogłoby wiele zmienić we współczesnych realiach.

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 zmieniła cały świat i niejako wymusiła na naukowcach opracowywanie wielu nowych rozwiązań. Jednym z nich jest dzieło badaczy z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego.

10 grudnia 2020 w Szczecinie odbyła się oficjalna prezentacja śluzy chroniącej przed koronawirusem. Całe urządzenie wygląda niemal jak bramka na lotnisku. Znajdziemy tu solidną ramę oraz blokady zatrzymujące przechodzącego. Zasada działania wydaje się być bardzo prosta.

Obraz

Podczas stania w śluzie, przechodzący poddawany jest skanowaniu twarzy oraz mierzeniu temperatury. Następnym krokiem jest spryskanie dłoni oraz ubrania mgiełką płynu dezynfekującego. Dopiero na bazie analizy danych, które pobierze śluza, to ona będzie decydowała, czy dana osoba ma wejść na teren obiektu czy nie.

Podobne rozwiązania widzieliśmy, póki co w filmach katastroficznych, ale jak się okazuje – mają one przyszłość w naszej rzeczywistości. Jest to jeden z prostych, acz skutecznych sposobów na powstrzymanie znacznego rozpowszechniania się koronawirusa SARS-CoV-2. Dla przypomnienia – inne ciekawe gadżety i rozwiązania zostały zaprezentowane podczas pierwszych targów "AntyCovid Expo" w Krakowie, które odbyły się w październiku 2020 roku.

Obraz
© © Marcin Bielecki / PAP
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)