Zdjęcie Ziemi z kosmosu? Przyjrzyj się uważnie

Co widzisz na zdjęciu - Ziemię czy wielkie miasto?
Co widzisz na zdjęciu - Ziemię czy wielkie miasto?
Źródło zdjęć: © Twitter | Jamo Fevidal
Marcin Watemborski

24.04.2023 09:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na pierwszy rzut oka, to zdjęcie wygląda, jakby zrobił je satelita krążący wokół Ziemi. Jednak coś tu nie gra. Po uważnym przyjrzeniu się widać dziwne kształty i ogólnie coś się nie zgadza. To iluzja optyczna, która spłatała figla tysiącom ludzi.

W pierwszej chwili to zdjęcie można zidentyfikować jako fotografię Ziemi z kosmosu. Zobaczymy tu chmury nad ogromną wodą i warstwy atmosfery, a poza "Ziemią" migocące gwiazdy. Ale chwila. Od kiedy kosmos "wrasta" w atmosferę?

Wspomniane zdjęcie jest sprytnie obrócone tak, by udawało zdjęcie Ziemi z perspektywy satelity. Tak naprawdę jest to fotografia miasta podczas zachodu lub wschodu Słońca. "Migocące gwiazdy" to w rzeczywistości światła zapalone w oknach wielkich budynków. Ze względu na perspektywę, niektóre budynki są od tyłu podświetlone promieniami i wyglądają, jakby wchodziły w niebo.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mimo tego, że zdjęcie niedawno rozeszło się wiralowo w mediach społecznościowych, jest ono dość stare. Jego historia sięga 2016 roku. Już wtedy ludzie zastanawiali się dokładnie nad tym samym – czy widać tu Ziemię z kosmosu, czy krajobraz dużego miasta. Autorem fotografii jest Jamo Fevidal z Manili, który zrobić zdjęcie miasta z wysokiego budynku.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)