Znamy wyniki konkursu 7. Leica Street Photo. Oto najlepsze polskie zdjęcia uliczne

Znamy wyniki konkursu 7. Leica Street Photo. Oto najlepsze polskie zdjęcia uliczne
Źródło zdjęć: © © Michał Pachniewski
Marcin Watemborski

23.08.2017 10:15, aktual.: 24.08.2017 10:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od 7 lat Leica Camera Poland organizuje konkurs poświęcony fotografii osadzonej w przestrzeni miejskiej. Zdjęcia tegorocznej edycji zaskoczyły jury, będące zgromadzeniem ekspertów w dziedzinie fotografii ulicznej. Przed wami zwycięzcy konkursu 7. Leica Street Photo.

Jury nie spodziewało się, że po 7 latach oglądania i wybierania najlepszych zdjęć ulicznych w Polsce coś jeszcze może ich zaskoczyć. W tegorocznej edycji znalazło się wiele wspaniałych obrazów, które charakteryzowały się dużą różnorodnością i wysokim poziomem.

Obraz
© © Karolina Oksiędzka

W składzie jury zasiedli: Agnieszka Dwernicka (dyrektorka Miesiąca Fotografii w Krakowie), Agnieszka Rayass (Sputnik Photos), Bogdan Dziworski, Borys Nieśpielak (Zdjęcie w Minutę), Tymon Markowski (Un-Posed) oraz Sławomir Kasper (Leica Gallery Warszawa).

Obraz
© © Maciej Dakowicz
Zdjęcia, które obejrzałam w ramach Leica Street Photo mówią z jednej strony bardzo dużo o otaczającym nas świecie, a z drugiej o fotografach, obserwatorach tego świata. Osobiście zetknięcie z pracami nadesłanymi na konkurs to było dla mnie wielką przyjemnością. Patrzymy z ciekawością i taką samą ciekawość i chęć odkrywania świata - historii na zdjęciach - wywołują zwycięskie fotografie.

Obrady jury odbyły się 21 sierpnia i były nader burzliwe. Fotografowie, którzy oceniali zdjęcia niejednokrotnie, byli mocno zaskoczeni i nie spodziewali się aż tak wysokiego i wyrównanego poziomu zdjęć. Zwłaszcza że motywacją dla uczestników było jedynie pokazanie swoich prac szerokiej publiczności, ponieważ nagrodą jest wzięcie udziału w zbiorowej wystawie konkursowej. Celem tego współzawodnictwa jest bowiem promowanie dobrej fotografii oraz podnoszenie świadomości obrazu odbiorców i dzielenie się radością fotografowania.

Obraz
© © Jacek Szust
Niezwykle ciekawie jest konfrontować różne podejścia jurorów do wybieranych zdjęć. Ja szukałem w kadrach historii, które wykraczają poza zdjęcia. Zapewne wielokrotnie pozostali członkowie jury byli zdziwieni moją argumentacją, ale dzięki temu mogliśmy konstruktywnie się posprzeczać. Okazało się, że wielu fotografom brakuje poprawnej egzekucji sceny, która rozgrywa się na ich oczach. Mieliśmy do czynienia z niechlujnym kadrowanie oraz brakiem cierpliwości – czasami wystarczyło poczekać sekundę dłużej, by uzyskać lepszy efekt. Mam wrażenie, że fotografie na ulicy są robione bez odpowiedniego zaangażowania, fotograf zbyt szybko zadowala się efektem, który uzyskał. Dobra fotografia od razu wpada w oko, mieliśmy zdjęcia przechodzące do ostatniej fazy selekcji już po pierwszym głosowaniu. Cieszy też to, że pojawiły się nowe nazwiska na liście laureatów. Wybrane zdjęcia uważam za dobry zestaw - znalazło się tam sześciu moich faworytów - ale przede wszystkim za dobry kompromis pomiędzy naszymi gustami.

Zwycięzcami tegorocznej edycji konkursu są: Basia Abramowicz, Mateusz Baj, Maciej Dakowicz, Renata Dąbrowska, Łukasz Gniadek, Aleksander Jezierski, Bartłomiej Jurecki. Adrian Kuśmierek, Grzegorz Łyko, Michał Mydło Medyński, Jacek Obloj, Karolina Oksiędzka, Magdalena Orylska, Michał Pachniewski, Piotr Pietryga (dyskwalifikacja), Artur Pławski, Darek Przeczek, Piotr Sobik oraz Jacek Szust.

Obraz
© © Darek Przeczek

Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom, a was zapraszamy na wernisaż wystawy konkursowej, który odbędzie się 24 sierpnia o godzinie 19:00 w Leica Gallery Warszawa, przy ul. Mysiej 3. Wystawę będzie można odwiedzać do 3 września.

Obraz
© © Basia Abramowicz

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej.

Obraz
© © Adrian Kuśmierek
Obraz
© © Aleksander Jezierski
Obraz
© © Artur Pławski
Obraz
© © Bartłomiej Jurecki
Obraz
© © Grzegorz Łyko
Obraz
© © Jacek Obloj
Obraz
© © Łukasz Gniadek
Obraz
© © Magdalena Orylska
Obraz
© © Mateusz Baj
Obraz
© © Michał Medyński
Obraz
© © Piotr Pietryga
Obraz
© © Piotr Sobik
Obraz
© © Renata Dąbrowska
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także