Zobacz, jak SI krok po kroku rozbudowała obraz Vermeera

Zobacz, jak SI krok po kroku rozbudowała obraz Vermeera

Algorytm DALL-E 2 znacznie rozbudował dzieło Vermeera.
Algorytm DALL-E 2 znacznie rozbudował dzieło Vermeera.
Źródło zdjęć: © YouTube
Marcin Watemborski
28.09.2022 12:15, aktualizacja: 05.10.2022 11:49

Chyba każdy zna obraz zatytułowany "Mleczarka" autorstwa Jana Vermeera. To dzieło z XVII wieku to pionowy, pojedynczy portret, lecz dzięki algorytmowi DALL-E 2 stał się zbiorowym portretem o panoramicznym stosunku boków. Teraz możecie zobaczyć, jak krok po kroku sztuczna inteligencja rozszerzała oryginalne dzieło o kolejne elementy.

DALL-E 2 to zaawansowana sztuczna inteligencja, a właściwie generatywna sieć neuronowa (GAN), której zadaniem jest tworzenie obrazów na podstawie tekstu lub innych obrazów. Nową funkcją jest możliwość rozszerzania oryginalnych dzieł. Jeśli jesteście ciekawi, jak to przebiega ten proces, koniecznie obejrzyjcie film pod spodem. 

Plikiem wsadowym był tu portret "Mleczarka" autorstwa Jana Vermeera. W oryginale holenderski artysta zdecydował się na kadr pionowy i centralne ustawienie bohaterki żółto-niebieskim ubraniu. Jest to jeden z obrazów, które powstały na początku dojrzałego okresu twórczości artysty. O ile większość prac Vermeera krytykuje wizualnie różne cechy jak próżność czy pijaństwo, tak "Mleczarka" ukazuje dobry wzorzec – osoby pochłoniętej pracą. 

W powyższym filmie poklatkowym zobaczycie, jak DALL-E 2 rozbudowuje obraz XVII-wiecznego mistrza malarstwa. Zwróćcie uwagę koniecznie na to, jak dobiera kolejne elementy, ich jasność i kolor. Krok po kroku, punkt po punkcie pojawiają się kolejne fragmenty. Gdyby ktoś nie znał oryginalnego dzieła, mógłby pomyśleć, że tak stworzył je Vermeer. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niesamowite jest to, że algorytm potrafi dobrać doskonale kolorystykę oraz naśladować styl malarza. Barwy są doskonale dobra, światło i dynamika kadru również odpowiadają pracom Vermeera. Chociaż miłośnicy sztucy mogą być oburzeni, nie można ujmować "talentu" tej sztucznej inteligencji. To z resztą nie pierwszy raz, kiedy DALL-E 2 wzięło się za artystyczne portrety. Te pokazywaliśmy wam już wcześniej.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)