Zobacz niesamowitą panoramę 360 stopni z Marsa

Zobacz niesamowitą panoramę 360 stopni z Marsa

Zobacz niesamowitą panoramę 360 stopni z Marsa
Zobacz niesamowitą panoramę 360 stopni z Marsa
Krzysztof Basel
16.08.2012 11:13, aktualizacja: 26.07.2022 20:28

To pierwsza wirtualna i tak dokładna panorama 360 stopni z Czerwonej Planety. Co więcej, zdjęcia z łazika Curiosity nie zostały zmontowane przez NASA, tylko zwykłego fotografa niezwiązanego z agencją kosmiczną.

To pierwsza wirtualna i tak dokładna panorama 360 stopni z Czerwonej Planety. Co więcej, zdjęcia z łazika Curiosity nie zostały zmontowane przez NASA, tylko zwykłego fotografa niezwiązanego z agencją kosmiczną.

Curiosity penetruje powierzchnię Marsa już od ponad tygodnia. W mediach pojawiają się kolejne nowe zdjęcia wykonane przez łazika. Najpierw były proste, czarno-białe kadry, ostatnio zobaczyliśmy też pierwsze kolorowe fotografie. NASA chętnie dzieli się kadrami z Czerwonej Planety, co szybko wykorzystał Andrew Bodrov.

[solr id="gadzetomania-pl-303991" excerpt="1" image="1" _url="http://gadzetomania.pl/5126,zblizenie-na-kamery-curiosity-mastcam" _mphoto="mastcam2-thumb-550x366-9-d00967c.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2017[/block]

Fotograf stworzył na podstawie zdjęć Curiosity wirtualną panoramę 360 stopni i opublikował ją na stronie 360cities.net. Nie są to idealnie wierne fotografie, tylko lekko przerobione i dostosowane do potrzeb panoramy. Bodrov skomentował swoje dzieło w serwisie TPM:

Użyłem Adobe Photoshopa w celu retuszu zdjęć i dodania Słońca na marsjańskim niebie. Jego wielkość oraz wygląd dostosowałem na podstawie zdjęcia wykonanego w 2005 roku przez starszy łazik NASA, który przebywał na Marsie.

Autor dodaje też, że sam nałożył kolorowy filtr na złączone fotografie, ale jego dzieło było bardziej reprezentatywne.

Kolorowe zdjęcia z Marsa wyglądają nieco inaczej, ale NASA jeszcze nie opublikowała wystarczającej ilości materiałów źródłowych, z których mógłbym stworzyć panoramę w oryginalnym kolorze. Ciągle czekam na nowe zdjęcia - powiedział Bodrov w mailu wysłanym do TPM.

Mimo tylko trzech zmian panorama jest wyśmienita. Według Jeffreya Martina, założyciela popularnego serwisu z 360Cities, multimedialna panorama Bodrova to do tej pory najlepszy i najbardziej dokładny obraz z Czerwonej Planety. W dodatku jego dzieło dokładnie pokazuje nie tylko powierzchnię planety, ale także Curiosity. Kliknijcie Play i Full Screen i sami to zobaczcie!

Bodrov wysłał do NASA maila z linkiem do swojej panoramy. Na razie utalentowany fotograf nie otrzymał odpowiedzi. NASA ma czego zazdrościć, bo jej panoramy były o wiele gorsze jakościowo. Niektóre nie są kompletne, inne czarno-białe, ale przede wszystkim to zwykłe, płaskie zdjęcia, które nijak mają się do nowoczesnej, wirtualnej panoramy. Trzymam kciuki za przyszłościową współpracę NASA oraz Andrew Bodrova i czekam na następne wyśmienite panoramy!

[solr id="fotoblogia-pl-51089" excerpt="1" image="1" _url="http://fotoblogia.pl/2562,5-najwiekszych-gigapanoram-na-swiecie" _mphoto="lead2-270x135-2dfdc2c001ddc05d2e.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2018[/block]

Źródło: The VergeTPM

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)