Ogniskowa - jaki wpływ ma na odzwierciedlenie twarzy w portrecie

Ogniskowa - jaki wpływ ma na odzwierciedlenie twarzy w portrecie

Ogniskowa - jaki wpływ ma na odzwierciedlenie twarzy w portrecie
Marcin Falana
10.01.2018 09:19, aktualizacja: 10.01.2018 10:19

Zobaczcie jak wygląda twarz sfotografowana obiektywami od 14 do 200 mm. PIXEL VIILAGE pokazuje na świetnym przykładzie dlaczego warto stosować do portretów dłuższe ogniskowe.

Często piszemy o obiektywach portretowych, jednak co to znaczy. Czy jedne obiektywy bardziej nadają się fotografowania ludzi od innych? Jeżeli mówimy o typowym portrecie, gdzie tematem jest twarz, to duże znaczenie ma długość ogniskowej. Zobaczcie jak rewelacyjnie pokazuje to filmik przygotowany przez PIXEL VIILAGE.

How different Focal lengths affect your Portrait - Viilage Wisdom

Dla profesjonalistów to wiedza oczywista jednak początkujący mogą nie wiedzieć dlaczego na szerokim kącie fotografowana twarz jest zniekształcona i dlaczego najlepsze obiektywy portretowe to te o dłuższej ogniskowej.

Ekipa PIXEL VIILAGE postanowiła wykonać ciekawe porównanie. W studyjnych warunkach wykonali identyczne pod względem kadru portrety jednej osobie używając obiektywów o różnych ogniskowych od 14 do 200 mm. Jak łatwo zauważyć na zdjęciach przykładowych ta sama twarz wygląda inaczej na różnych ogniskowych. Najbardziej zniekształcone są zdjęcia zrobione na szerokim kącie ze względu na dystorsję obiektywów.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/4]

Dużo lepiej twarz i same okulary prezentują się już od 35 mm, jednak typowe obiektywy portretowe to te o ogniskowych między 70-135 mm. Dzięki ich zastosowaniu twarz wygląda naturanie i nie jest zniekształcona przez wady optyczne obiektywów. Dlatego własnie obiektywy o tych ogniskowych są nazywane portretowymi.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)