Zorza polarna do zobaczenia już dzisiaj w Polsce. Radzimy, jak zrobić jej dobre zdjęcia

W najbliższej nocy z 8 na 9 września nad Polską będzie można zobaczyć zorzę polarną. To świetna okazja, aby sfotografować to spektakularne zjawisko, które zazwyczaj występuje na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi.

Zorza polarna do zobaczenia już dzisiaj w Polsce. Radzimy, jak zrobić jej dobre zdjęcia
Źródło zdjęć: © © Kuba Jurkowski / [ Light at Night ](https://www.facebook.com/LightAtNightKJ/?fref=ts)
Krzysztof Basel

08.09.2017 | aktual.: 03.03.2020 13:47

Co to jest zorza polarna?

Zorza polarna to naturalne zjawisko świetlne, które możemy zaobserwować na niebie. Najczęściej widoczna jest wokół Arktyki i Antarktydy, jednak można ją okazjonalnie obserwować również w innych regionach świata. Zorza powstaje z wyniku zakłóceń magnetosfery spowodowanych burzą słoneczną.

Pierwsze zorze można było zobaczyć w Polsce już minionej nocy. To niesamowite zjawisko udało się uchwycić Leszkowi Bartczakowi prowadzącemu stronę i profil na Facebooku"Piorunująco".

Spytałem autora fotografii, jak ją wykonał:

Zdjęcie wykonałem aparatem pełnoklatkowym Sony A7 przy parametrach ekspozycji: ISO-2000; f/4, 15 sekund, ogniskową 21 mm, ale przy kadrowaniu zdjęcia finalnie wyszło około 30-35 mm w przeliczeniu na pełną klatkę. Księżyc w pełni będący z tyłu lekko po mojej prawej stronie bardzo mocno zaświetlał kadr, więc finalnie musiałem dość mocno gasić zdjęcie w późniejszej obróbce w programie Lightroom CC.Na zorze polarne w tym miejscu zaplanowałem zapolować dzień wcześniej licząc, że może wystąpić taka niespodzianka. Poszukałem miejscówki, która w prognozie na mapach modeli numerycznych prognozowania pogody dawała mi największe szanse obserwacji północnego horyzontu, gdyż to tam należy oczekiwać zorzy polarnej będąc w Polsce. Jestem z Poznania, więc nie miałem daleko do Górki Duchownej między Kościanem a Lesznem.

Warto wiedzieć, że najlepsze warunki do obserwowania oraz fotografowania zorzy polarnych w Polsce będą już dzisiaj, czyli w nocy z 8 na 9 września.

Zorza polarna sfotografowana w okolicach Tromsø w Norwegii.
Zorza polarna sfotografowana w okolicach Tromsø w Norwegii.© © Kuba Jurkowski / [ Light at Night ](https://www.facebook.com/LightAtNightKJ/?fref=ts)

Jak to możliwe, że będziemy mogli zobaczyć zorze polarne na polskim niebie?

Wszystko przez największy rozbłysk słoneczny od 12 lat. Mówi Kuba Jurkowski - fotograf prowadzący facebookowy blog "Light At Night":

W tym tygodniu mieliśmy bardzo silną aktywność rozbłysków na Słońcu: kilka z rzędu bardzo silnych rozbłysków. Jeden z nich był najsilniejszy od 2003 roku. Od środy dociera do ziemi materia wyrzucona podczas tych rozbłysków. Już wtedy prognozowano silną zorzę, jednak nie mogliśmy zaobserwować na niebie tego pięknego zjawiska. Dopiero wczoraj w nocy zanotowaliśmy wzmożoną aktywność na poziomie KP 7, co teoretycznie pozwala obserwować zorzę z południa polski. Prognozy na najbliższą noc są jeszcze bardziej optymistyczne - jeśli doszłoby do KP 8 to zorza byłaby widoczna z całej Polski, bo dociera do nas właśnie materia wyrzucona w tym najsilniejszym wybuchu.

Kuba poleca także dwie strony, na których możemy śledzić aktywność zorzy: spaceweatherlive.com oraz webcache.googleusercontent.com.

Jak sfotografować zorzę polarną w Polsce?

Powstawanie zjawiska zorzy polarnej, czyli "Aurora borealis", jest ściśle powiązane z aktywnością słoneczną i tzw. "burzami słonecznymi”. W czasie rozbłysków, jak to miało miejsce w minioną środę, Słońca emituje wyrzuca w przestrzeń kosmiczną ogromne ilości cząstek elementarnych. Cząstki te zbliżają się do Ziemi, zderzają z górną warstwą atmosfery, a uwolniona wtedy energia jest widziana na naszej planecie jako zorza. Zorza występuje w kilku kolorach: zielonym, czerwonym, żółtym czy białym. W każdym z nich może być wspaniałym spektaklem na niebie, który z pewnością warto uwiecznić na zdjęciach.

Aby uchwycić zorzę polarną w Polsce, swoje aparaty najlepiej wycelować w niebo w piątkową noc. Sprzyjające warunki do obserwowania i fotografowania "Aurora borealis" na naszym niebie będą także przez cały weekend. Nasz bloger, Kuba Jurkowski radzi, jak sfotografować to wspaniałe zjawisko:

Fotografowanie zorzy jest podobne do [url=http://fotoblogia.pl/t/100,zdjecia-gwiazd]fotografowania gwiazd[/url]. Należy udać się w ciemne, oddalone od zabudowań miejsce i wycelować aparat w stronę północnego horyzontu. Czas naświetlania najlepiej wyznaczyć z reguły 500 (500 / ogniskowa obiektywu [mm] = czas [s] ), maksymalnie otworzyć [url=http://fotoblogia.pl/6098,poradnik-dla-poczatkujacych-korzystanie-z-przeslony-i-glebi-ostrosci]przysłonę[/url] i ustawić najwyższą [url=http://fotoblogia.pl/t/6059,czulosc]czułość ISO[/url] z jaką możemy komfortowo pracować naszym aparatem. Jeśli lokacja jest mocno zanieczyszczona światłem, należy obniżyć czułość ISO, aby nie prześwietlić zdjęcia. Zorza porusza się bardzo szybko, więc jeśli posiadamy bardzo jasne obiektywy, możemy też skrócić czas naświetlania, aby uchwycić jej delikatną strukturę.
Zorza polarna sfotografowana w okolicach Tromsø w Norwegii.
Zorza polarna sfotografowana w okolicach Tromsø w Norwegii.© © Kuba Jurkowski / [ Light at Night ](https://www.facebook.com/LightAtNightKJ/?fref=ts)

Zorza polarna była już nie raz widoczna w Polsce, ale nie jest to często możliwe. Tym bardziej warto zarwać nockę, aby podziwiać i fotografować ten spektakl świetlny! Podzielcie się z nami waszymi zdjęciami - chętnie pokażemy je na naszym profilu na Facebooku. Tymczasem, zapraszam do obejrzenia zdjęć Kuby Jurkowskiego, który fotografował zorzę w Norwegii.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/10]
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)