Zorza polarna, wchód Księżyca i pioruny. Wszystko to na jednym filmie z ISS

Zorza polarna, wchód Księżyca i pioruny. Wszystko to na jednym filmie z ISS

Ksieżyc widoczny z pokładnu ISS z zorzą polarną w tle.
Ksieżyc widoczny z pokładnu ISS z zorzą polarną w tle.
Źródło zdjęć: © Twitter | ISS
Marcin Watemborski
08.09.2022 11:23

Uwielbiamy filmy nagrywane przez astronautów z poziomu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dzięki unikatowej perspektywie, możemy zobaczyć znane nam zjawiska z kompletnie innego punktu widzenia.

Na Twitterze Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (International Space Station, ISS) pojawił się film poklatkowy pokazujący przelot nad Oceanem Indyjskim. W tym czasie zdarzyło się naprawdę dużo – od zielonych światłe zorzy polarnej, przez wschód Księżyca, a zwieńczeniem tego spektaklu były błyskawice.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Do nagrywania takich filmów poklatkowych ku uciesze ludzi na Ziemi, służy specjalne robotyczne ramię. Wysięgnik pozwala na ujęcie fragmentu naszej planety i doskonale pokazuje zjawiska zachodzące w atmosferze. Te nagrania są nie tylko piękne, ale bardzo pouczające – dzięki nim wiemy, ile dzieje się wokół nas, a na co nie zwracamy uwagi. Komentujący zwracają uwagę, że taki widok to marzenie każdego miłośnika obserwowania nocnego nieba.

NASA nie podała, jak długo, ani kiedy był nagrywany opublikowany filmik. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że ostatnio pojawia się mnóstwo materiałów z zorzami polarnymi, co podkreśla duża aktywność burz solarnych, które wprawiają w ruch cząsteczki gazów i powodują tym samym piękny podniebny teatr kolorów.

Eksperci zwracają uwagę na to, że oddziaływanie Słońca na ziemską atmosferę było ostatni raz tak silne 11 lat temu. W 2024 możemy spodziewać się najsilniejszego działania burz solarnych, ponieważ wtedy Słońce będzie u szczytu swojej aktywności w 11-letnim cyklu.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)