Zrób zdjęcie jedzenia, a aplikacja powie ci, ile ma kalorii

Wystarczy zrobić zdjęcie jedzenia, a aplikacja SnapCalorie sama obliczy wszystko, co istotne.
Wystarczy zrobić zdjęcie jedzenia, a aplikacja SnapCalorie sama obliczy wszystko, co istotne.
Źródło zdjęć: © Pexels
Marcin Watemborski

29.06.2023 15:32

Wiele osób, które chcą dbać o linię, korzysta z aplikacji do liczenia kalorii. Niestety są one przeważnie bardzo uciążliwe, bo trzeba ręcznie wybierać produkt i wpisywać gramaturę. Jest jednak prostsze rozwiązanie. Aplikacja SnapCalorie policzy wszystko automatycznie. Wystarczy tylko zrobić zdjęcie.

Liczenie kalorii może być bardzo męczące. Dodajmy do tego jeszcze obliczanie zawartości składników pokarmowych i mamy zabawę na kilka dobrych godzin. Tak niestety działa większość aplikacji dla osób na specjalnej diecie lub ćwiczących. SnapCalorie to rozwiązanie bolączki z tym związanej. Program zapowiada się świetnie.

Zrób zdjęcie i pozwól SnapCalorie obliczyć wartość energetyczną i zawartość składników pokarmowych.
Zrób zdjęcie i pozwól SnapCalorie obliczyć wartość energetyczną i zawartość składników pokarmowych.© Licencjodawca

Cyknij zdjęcie i gotowe. Tak właśnie działa aplikacja SnapCalorie, które wykorzystuje zdjęcie jedzenia oraz algorytmy sztucznej inteligencji. Na podstawie fotografii program oblicza nie tylko wartość energetyczną, ale również zawartość składników pokarmowych: tłuszczu, węglowodanów oraz białka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Aplikacja SnapCalorie powstała przy znacznym udziale Wade’a Norrisa, który był jednym z twórców programu Obiektyw Google. Programista ma spore doświadczenie w projektowaniu aplikacji mobilnych, opartych na fotografii oraz identyfikowaniu rzeczy na zdjęciu. Twórca aplikacji mówi, że przyświecał mu cel zwiększenia świadomości zdrowotnej ludzi, bo mało kto umie odpowiednio dobrać porcję jedzenia do swoich potrzeb.

Sam program rozpoznaje doskonale ok. 5 tys. popularnych posiłków. Sztuczna inteligencja została wyszkolona na różnych zdjęciach i potrafi ocenić grubsze i cieńsze plasterki wędliny, jak też wiele innych rzeczy. Należy dodać, że nauka AI opierała się na autorskich zdjęciach, a nie na dostępnych publicznie. Inaczej trudno by było sprawić, by algorytm był dokładny.

Aplikacja SnapCalorie jest dostępna za darmo w Sklepie Google oraz App Store. Jeśli chcemy mieć dostęp do wersji premium, musimy za nią zapłacić 30 dolarów miesięcznie.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)