Żyją na samym dnie oceanu. Dziwne ryby pływają na głębokości 8 km

Żyją na samym dnie oceanu. Dziwne ryby pływają na głębokości 8 km

Oto najgłębiej żyjąca ryba, jaką udało się kiedykolwiek ująć.
Oto najgłębiej żyjąca ryba, jaką udało się kiedykolwiek ująć.
Źródło zdjęć: © Twitter
Marcin Watemborski
03.04.2023 13:29

Wybrzeża Japonii słyną z obfitych połowów i te miejsca są przeważnie gratką dla miłośników owoców morza. Drugą stroną medalu jest nauka. Połączone siły Japończyków i Australijczyków zaowocowały odkryciem prymitywnej ryby głębinowej, która żyje dosłownie na samym dnie oceanu.

Ryba, o której mowa, należy do gatunku pseudoliparis belyaevi. Jest jasna, prymitywna i wygląda jak najprawdziwszy potwór morski. Profesor Alan Jamieson, który nadzorował badania, wspomina, że jego zespół naukowy sprawdzał, co w trawie piszczy, a właściwie, co żyje na głębokości 8022 m. Dwa miesiące badań dostarczyły mnóstwa informacji o najbardziej głębinowych rybach na świecie.

Oprócz wspomnianych ryb, na dnie Oceanu Spokojnego żyje mnóstwo innych stworzeń. Na głębokości o 312 metrów większej (8336 m), zespół badawczy Jamiesona nagrał coś ciekawszego. Mowa o ślimaku morskim, który jeszcze nie został sklasyfikowany. Prawdopodobnie jest to kompletnie nowy gatunek, o którym eksperci nie mogą wiele powiedzieć. Pierwszy raz w historii udało się zarejestrować rybę tego typu na tak dużej głębokości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dno oceanów to teren, którego jeszcze nie zbadaliśmy prawie wcale. Naukowcy są przekonani, że głębiny kryją mnóstwo tajemnic. Co chwilę czytamy o nowych odkryciach, które wizualnie przypominają do złudzenia wizje znane z podań i legend o morskich potworach. Bez względu na to, czy mówimy o nowym gatunku ryb, meduz czy ośmiornic, każde z tych stworzeń niesie ze sobą dreszczyk emocji.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)