10 obiektywów do Nikona w przystępnej cenie, które warto sprawdzić

Wybraliśmy 10 obiektywów Nikona w cenie do około 3000 zł, które powinny zagościć w torbie fotograficznej bardziej zaawansowanych amatorów i które pozwolą na osiągnięcie efektów trudnych do uzyskania obiektywem kitowym.

Na co dzień jestem użytkownikiem sprzętu Nikona, a mój wybór, po kilku latach spędzonych na testowaniu aparatów cyfrowych systemu, był bardzo przemyślany. Doceniam innych producentów, jednak Nikonem fotografuje mi się najlepiej, ponieważ oferuje bardzo dobre osiągi, szybkość działania i intuicyjną obsługę, przynajmniej dla mnie. Oczywiście, jak trzeba — fotografuję aparatami innych marek, w których odnajduję się bez większego problemu, jednak niektóre czynności zajmują mi trochę więcej czasu.

Jako użytkownik nikona z zoomem przyglądam się z zaciekawieniem obiektywom do tego systemu. Postanowiłem wybrać 10 szkieł, które pozwalają wycisnąć z fotografii więcej, jednocześnie nie rujnując nam kieszeni.

Nikon 50 mm f/1.8G

Cena: 900 zł

Nikon 50 mm f/1.8 G

Obiektyw Nikon 50 mm f/1.8 G to szkło, które każdy początkujący fotograf używający nikona powinien mieć w swojej torbie fotograficznej. Ta jasna stałka pasuje zarówno do lustrzanek pełnoklatkowych jak i tych wyposażonych w matryce APS-C. Z pełną klatą otrzymujemy dłuższy standard 50 mm, natomiast z aparatami APS-C ekwiwalent ogniskowej 75 mm, co przy jasności f/1,8 tworzy idealny obiektyw portretowy. Dzięki przysłonie f/1,8 możemy się też cieszyć ładnie rozmytym tłem oraz fotografować z krótkimi czasami migawki nawet w słabszym oświetleniu. Swoją popularność obiektyw zawdzięcza niezłym parametrom w połączeniu z przystępną ceną około 900 zł.

Nikon 50 mm f/1.4G AF-S

Cena: 1900 zł

Nikon 50 mm f/1.4G AF-S

Jeżeli dysponujemy dwa razy większym budżetem, możemy sobie pozwolić na obiektyw Nikon 50 mm f/1,4G, który podobnie jak poprzednik możemy podpiąć zarówno do pełnej klatki jak i APS-C. Obiektyw oferuje jednak jeszcze lepszą jasność, która pozwala bardziej rozmyć elementy znajdujące się poza płaszczyzną ostrości. Trochę taniej, bo za około 1350 zł, możemy nabyć poprzednią wersję Nikona 50 mm f/1,4 D AF z napędem autofokusu na "śrubokręt". Jeżeli nie przeszkadza nam dźwięk ostrzenia, to można trochę zaoszczędzić.

Sigma 50 mm f/1.4 DG HSM Art

Cena: 3200 zł

Sigma 50 mm f/1.4 DG HSM Art

Sigma 50 mm f/1.4 DG HSM Art to już obiektyw premium, który jednak — w nadal umiarkowanej cenie — daje osiągi obiektywów systemowych, które są dwa razy droższe. Jest to propozycja dla zaawansowanych amatorów i profesjonalistów, którzy doceniają doskonałe osiągi optyczne obiektywów Sigmy z linii Art, jednak są też w stanie nosić ciężkie szkło (470 g) i zapłacić za nie ponad 3000 zł.

Zobacz również: Jakie funkcje retuszu znajdziemy w Adobe Lightroom?

Carl Zeiss Planar 50 mm f/1.4

Cena: 2500 zł

Carl Zeiss Planar 50 mm f/1.4

Fotografowie, którzy nie boją się manualnych szkieł, mogą pokusić się o obiektyw Zeissa do swojego nikona. Ta nieduża stałka może być bardzo wdzięcznym obiektywem na co dzień. Przy masie 350 g obiektyw oferuje jasność f/1,4, dzięki czemu otrzymujemy jasne i poręczne szkło, które można spokojnie podpiąć także do lustrzanek z sensorem APS-C. W celu lepszej kontroli ostrości pierścień w obiektywie Carl Zeiss Planar 50 mm f/1.4 ma duży skok. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy dokładnie ustawić ostrość. Chociaż jest to obiektyw manualny, dzięki stykom do nikona przenosi informacje do korpusu.

Nikon 35 mm f/1.8G ED AF-S / Nikon 35 mm f/1.8G AF-S DX

Cena: 2200 zł / 900 zł

Szerszy standard 35 mm to obiektyw, którym zawsze warto fotografować, a jak jest to jeszcze jasny obiektyw, to przyjemność z fotografowania będzie jeszcze większa. Nikon oferuje budżetowe wersje tych obiektywów zarówno do lustrzanek pełnoklatkowych FX jak i tych z matrycą APS-C, czyli w oznaczeniu Nikona DX. Oczywiście wersja DX daje ekwiwalent ogniskowej 50 mm po podpięciu do dedykowanej lustrzanki APS-C (DX). Ogniskowa 35 mm sprawdzi się w fotografii ulicznej i codziennej.

Nikon 35 mm f/1.8G ED AF-S

Tamron SP 35 mm f/1.8 Di VC USD

Cena: 3100 zł

Tamron 35 mm f/1.8

Przy dysponowaniu większą sumą warto pomyśleć o obiektywie o lepszych osiągach optycznych i solidniejszej budowie, jednak żeby zmieścić się w budżecie około 3000 zł, trzeba wybrać szkło niezależnego producenta, jak np. Tamron 35 mm f/1.8. Obiektyw poza stabilizacją optyczną jest uszczelniony, więc nie boi się cięższych warunków atmosferycznych. Więcej na temat tego szkła znajdziecie w naszym teście - Tamron SP 35 mm f/1.8 Di VC USD — na rynku dzieje się coraz ciekawiej.

Sigma 35 mm f/1.4 ART

Cena: 3200 zł

Sigma 35 mm f/1.4 ART

Klasyk, pierwszy obiektyw z cenionej serii Art, który daje osiągi optyczne porównywalne z dwa razy droższymi obiektywami systemowymi. Sigma 35 mm f/1.4 to obiektyw, od którego warto zacząć bardziej świadomą przygodę z fotografią. Więcej na temat tego ciekawego szkła, łącznie ze zdjęciami przykładowymi, znajdziecie w naszym teście.

Nikon 24 mm f/1.8G AF-S ED

Cena: 3300 zł

Nikon 24 mm f/1.8G AF-S ED

Jeżeli 35 mm to za dużo, albo dysponujemy lustrzanką z matrycą APC-C i chcemy właśnie mieć ekwiwalent szerszego standardu, czyli 35 mm, wtedy powinniśmy się rozejrzeć za obiektywem 24 mm. Naturalnym wyborem jest systemowy Nikon 24 mm f/1.8G AF-S ED, który możemy podpiąć zarówno do lustrzanek FX jak DX. Poza tym oferuje cichy napęd autofokusu SWM i jest dość lekkim szkłem, które waży trochę ponad 350 gramów. Obiektyw sprawdzi się w fotografii w słabszym oświetleniu dzięki dużej jasności, a ogniskowa 24 mm pozwala już zająć się krajobrazem czy architekturą.

Irix 15 mm f/2.4 Firefly

Cena: 1800 zł

Irix 15 mm f/2.4

Dla wszystkich, którzy lubią naprawdę szerokie kąty, polecam manualny obiektyw Irix 15 mm f/2.4. Wersja Firefly obiektywu jest dostępna w bardziej przystępnej cenie niż wersja Blackstone (2500 zł), która oferuje solidniejsze wykonanie ze stopów aluminium i magnezu. Optycznie obiektywy się nie różnią. Irix 15 mm f/2.4 został stworzony do osiągania najwyższych możliwych wyników przy współpracy z cyfrowymi lustrzankami, z matrycami o bardzo wysokiej rozdzielczości. To świetne szkło do krajobrazu, a dzięki jasności f/2.4 można je także wykorzystać do fotografowania nocnego nieba. Zobaczcie oficjalne przykładowe zdjęcia z obiektywu Irix 15 mm f/2.4

Nikon 85 mm f/1.8 G AF-S

Cena: 2100 zł

Nikon 85 mm f/1.8 G AF-S

W moim zestawieniu nie mogło zabraknąć obiektywu portretowego. Nikon 85 mm f/1.8 G to bardziej przystępna cenowo portretówka od wersji f/1.4, która może nie jest wykonana w Japonii, jednak pod względem optyki zebrała bardzo pochlebne opinie. Obiektyw oferuje cichy napęd autofokusu SWM, a z matrycą APS-C daje ogniskową 127,5 mm. Poza tym szkło ma uszczelnioną obudowę i waży zaledwie 350 g. Na pierwszy obiektyw portretowy w zupełności wystarczy.

Patrząc na ostatnie kłopoty, jakie przeżywa Nikon, pozostaje mieć nadzieję, że koncern skoncentruje się na tym, co ma najlepsze, czyli na bardziej zaawansowanych lustrzankach i obiektywach. Z drugiej strony przydałby się także jakiś bezlusterkowiec z większą matrycą, bo mimo dużej popularności rynek lustrzanek będzie się kurczył. Na rynku jest dużo ciekawych obiektywów do lustrzanek Nikona, a bagnet F jest jednym z obowiązkowych obok Canona i Pentaksa, ale czy tak będzie zawsze, czas pokaże.

Nikon wyciął doskonały numer — miały być 3 jednocalowe kompakty, nie będzie żadnego

Już byliśmy w ogródku, już się witaliśmy z gąskami… i klapa! Nikon ogłosił, że gąski, choć zapowiedziane oficjalnie już niemal rok temu, nie…

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Zdjęcie ze stocka - jakimi prawami się rządzą i skąd wziąć je za darmo? Wiszące instaxy, czyli jak udekorować pokój zdjęciami [zrób to sam] Jak sfotografować 440-tonowego Jezusa? Serdeczność, cierpliwość i doświadczenie Przed panem dużo pracy, panie Cartier-Bresson Błyskanie w plenerze - praktyczne rady jak zrobić krok naprzód [poradnik] "Unplugged Wedding", czyli ślub z zakazem fotografowania. O co chodzi i czy warto? Pozbądź się czerwonych policzków na zdjęciu w mniej niż minutę Jak otrzymać identyczne kolory na monitorze i wydrukach? Oto 5 skutecznych kroków Ekspresowe wyrównywanie ekspozycji na wielu zdjęciach w Adobe Lightroom [wideoporadnik] Jak szybko i efektownie obrobić zdjęcia z wakacji? [wideoporadnik] Błędy, których musisz unikać podczas obróbki zdjęć Poradnik: fotografowanie architektury

Popularne w tym tygodniu:

Osoby wysoko wrażliwe: Czemu jest ich tak dużo wśród fotografów? Jak dodać zdjęcie na Instagram z telefonu? To naprawdę proste [Poradnik] Nigdy nie rób tych rzeczy ze swoim sprzętem, bo go stracisz Jak układać słowa kluczowe, by zarobić na zdjęciach? Mistrz Świata Baristów opracował nowy caffenol bez kawy rozpuszczalnej Jak robić naturalne zdjęcia noworodkom? Na czym polega fotografia podczerwona? Jak zacząć? Pracujesz kreatywnie? Zobacz, jakie możliwości oferuje Microsoft 365 Jak działa migawka? Proste wyjaśnienie dla początkujących fotografów