Zdjęcia pokazują uderzające podobieństwo Jowisza i Ziemi

Zdjęcia pokazują uderzające podobieństwo Jowisza i Ziemi

Zdjęcia pokazują uderzające podobieństwo Jowisza i Ziemi
Monika Homan
13.03.2019 08:43, aktualizacja: 26.07.2022 15:54

Na stronie internetowej NASA Earth Observatory pojawiło się wyjątkowe zestawienie zdjęć. Uderzające podobieństwo Jowisza i Ziemi potwierdza, że prawa fizyki są uniwersalne dla obu planet.

Jowisz jest prawie 11 razy większy od Ziemi. Piąta planeta od Słońca ma tak wielką masę, że powoduje przesunięcie się środka ciężkości ciała w polu grawitacyjnym w Układzie Słonecznym. W dodatku złożona jest tylko z gazów.

Uniwersalne prawa fizyki

Wydawać by się mogło, że ta odległa planeta nie ma nic wspólnego z Ziemią. Jeśli tak myślicie, zmienicie zdanie patrząc na zestawienie dwóch zdjęć, które pojawiło się ostatnio na stronie NASA Earth Observatory. Okazuje się, że prawa fizyki decydujące o ruchu płynów są takie same dla obu planet. Wiry na Ziemi nie różnią się od tych na Jowiszu.

Grudzień 2018 - Jowisz
Grudzień 2018 - Jowisz© NASA

Z pewnością widzieliście zdjęcia z sondy kosmicznej Juno, na których powierzchnia Jowisza wygląda, jak abstrakcyjny obraz. Wszystko za sprawą wirów, które tworzą się w jego atmosferze.

Kiedy spojrzycie nazdjęcia Morza Bałtyckiego podczas zakwitu fitoplanktonu, zrobione z kosmosu, zobaczycie uderzające podobieństwo. Różnica dotyczy tylko koloru.

Morze Bałtyckie, 18 lipca 2018
Morze Bałtyckie, 18 lipca 2018© NASA

Wiry na Jowiszu i Ziemi powstają w ten sam sposób

Norman Kuring z Goddard Space Flight Center należącego do NASA opisał wzorce przepływów płynów, jako połączenie laminarnych i turbulentnych. Innymi słowy to połączenie dwóch typów ruchów płynów: takiego, w którym przepływa on warstwowo i bezkolizyjnie z takim, w którym dochodzi do kolizji pomiędzy cząsteczkami.

W przypadku obu planet takie ruchy są przyczyną powstawania widocznych na zdjęciach wirów, a prawa fizyki według których poruszają się cząsteczki są uniwersalne.

Z tej złożoności płynie piękno. Nie ma różnicy czy to zdjęcia Jowisza, Ziemi, czy też kubka kawy, do którego wlewasz śmietankę.

Według naukowców Jowisz ma trzy warstwy chmur. Na zdjęciu możecie zobaczyć najbardziej zewnętrzną z nich. Według koordynatora misji Juno, Alberta Adrianiego wiry w chmurach Jowisza odzwierciedlają zakłócenia w atmosferze, spowodowane jej szybkim wirowaniem i różnicami temperatur w poszczególnych warstwach.

Podobne turbulencje wytwarzają się w morzach i oceanach naszej planety. Są one bardzo istotne dla przenoszenia ciepła i substancji odżywczych wokół Ziemi. Badanie tych zjawisk jest kluczowe dla zrozumienia procesów meteorologicznych.

Po to, by zrozumieć, jak powstał Układ Słoneczny, naukowcy stale muszą zagłębiać się w badania dotyczące złożoności oceanów na Ziemi oraz odkrywać zagadki Jowisza. To dopiero początek naszej drogi do poznania tajemnic wszechświata.

Interpretując to, co widzimy Układzie Słonecznym czy wszechświecie, zawsze porównujemy to ze zjawiskami, które znamy tutaj, na Ziemi.
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)