Jakie powinny być proporcje zdjęcia do dowodu? Poznaj aktualne wymogi
PAULINA GĄDOWSKA • dawno temuZarówno proporcje zdjęcia do dowodu, jak i to jak powinno ono wyglądać, w ostatnich latach uległo zmianom. Oto aktualne wymogi, jakie powinna spełniać fotografia zrobiona do dokumentów.

Wymogi, jakie muszą spełniać fotografie do dokumentów, są bardzo ważne, ponieważ już najmniejszy błąd może sprawić, że nie otrzymamy ich na czas. Proporcje zdjęcia do dowodu/e-dowodu wraz z wytycznymi związanymi z wyglądem są bardzo szczegółowo określone przez Ministerstwo Cyfryzacji. Oto dokładne instrukcje.
Proporcje zdjęcia do dowodu
Fotografia do dowodu osobistego przede wszystkim musi być aktualna (wykonana maksymalnie 6 miesięcy przed złożeniem wniosku). Twarz (cała od czubka) powinna zajmować 70–80 proc. całości zdjęcia i nie może być czymś zakryta, by nie utrudniała rozpoznania. Dodatkowo musi być widoczna górna część barków.

Jeśli chodzi o proporcje zdjęcia do dowodu, to powinny one wynosić 35 mm szerokości i 45 mm wysokości. Takie wymiary dotyczą zarówno wniosków składanych przez internet, jak i w urzędzie w formie papierowej. W przypadku e-dowodu istotna jest również wielkość pliku, który nie może przekroczyć 2,5 MB oraz mieć mniejszej rozdzielczości niż 492×633 pikseli.
Zobacz również: Rozwiązanie problemu z kolorami przy wywoływaniu plików RAW
Twarz na fotografii
Bardzo ważna na zdjęciu jest nasza twarz, która musi być skierowania prosto w obiektyw aparatu. W przypadku wyrazu twarzy powinien być naturalny, bez uśmiechu, z zamkniętymi ustami, naturalnie otwartymi oczami (skierowanymi prosto w obiektyw) oraz widocznymi brwiami. Fotografia z czerwonymi oczami jest niedopuszczalna. Z kolei, jeśli chodzi o fryzurę, to może zakrywać uszy oraz wystawać poza obrys zdjęcia.

Kiedy którykolwiek z powyższych wymogów nie może zostać spełniony z przyczyn zdrowotnych, zdjęcia nadal będzie uznane za prawidłowe do dowodu.
Dzieci do 5 roku życia mogą mieć nienaturalny wyraz twarzy (np. uśmiech), zamknięte oczy, otwarte usta. Najważniejsze jest, by głowa była skierowana prosto w obiektyw i poza dzieckiem nie było na zdjęciu np. zabawek czy twarzy rodzica.
Znaki szczególne
W sytuacji, kiedy posiadamy znaki szczególne, nie zawsze musimy z nich rezygnować. Oto wytyczne w tej kwestii:

- Jeśli mamy wadę wzroku, możemy do zdjęcia mieć założone okulary lub soczewki. Musimy jedynie do wniosku dołączyć oświadczenie od lekarza.
- Posiadając zarost nieutrudniający rozpoznania twarzy, nie musimy go usuwać. Kiedy jednak może istnieć takie ryzyko, należy zrobić zdjęcie bez zarostu.
- Kiedy posiadamy nakrycie głowy np. wymagane przez naszą religię, nie musimy go zdejmować, gdy nie zasłania ono owalu twarzy. Dodatkowo do wniosku musimy załączyć zaświadczenie potwierdzające naszą przynależność do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Polsce.
- W przypadku biżuterii możemy pozostawić ją, gdy nie zasłania owalu twarzy i nie zaburza jednolitego tła zdjęcia. Lepiej jednak ją zdjąć, by uniknąć ewentualnych komplikacji.
Zdjęcie do dowodu od strony technicznej
Proporcje zdjęcia do dowodu czy wygląd twarzy to jedno, ale ważne jest także tło. Powinno być ono białe, oświetlone jednolicie, pozbawione cieni i elementów ozdobnych. Dodatkowo twarz musi być równomiernie oświetlona, bez odbić światła oraz cieni. Poza tłem, twarzą oraz częścią barków nic innego nie może znajdować się na fotografii.
Fotografia powinna być ostra, posiadać naturalny kontrast i kolorystykę. Kontur głowy musi być wyraźny. Jakiekolwiek załamania lub uszkodzenia są niedopuszczalne.
Jeśli znamy już wytyczne i proporcje zdjęcia do dowodu osobistego, warto sprawdzić wymogi w przypadku innych fotografii. Oto kilka poradników:
- Tani sposób na zrobienie zdjęć do dokumentów w zaciszu domowym
- Zdjęcie do dowodu domowym sposobem — proste rady w praktycznym wideoporadniku

Polecane przez autora:
- Podwójne zaćmienie Słońca. Taki widok można było zobaczyć nad Polską
- Zdjęcie dnia. Trąba wodna nad Zatoką Pucką [Wideo]
- Zdjęcie dnia. Spektakularne strumienie energii w galaktyce
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze