33 nowe funkcje w Fujifilm X‑Pro2 i X‑T2, czyli poważna aktualizacja oprogramowania

Fujifilm X-T2
Fujifilm X-T2
Marcin Falana

23.03.2017 12:49, aktual.: 26.07.2022 18:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Fujifilm zapowiada wprowadzenie dużej aktualizacji oprogramowania dla flagowych bezlusterkowców X-Pro2 oraz X-T2. Pojawią się 33 nowe funkcje, między innymi zaawansowane tryby ciągłego autofokusu w X-Pro2, długie czasy ekspozycji czy informacje o prawach autorskich w danych EXIF w obu modelach i wiele innych.

Fujifilm to jeden z poważniejszych graczy na rynku bezlusterkowców, który wciąż udoskonala swoje produkty, wprowadzając poważne uaktualnienia oprogramowania. Dają one odczucie, jak byśmy kupili nowy aparat, a wystarczy tylko wgrać nowe, darmowe oprogramowanie. Tym razem Fujifilm zapowiada 33 nowe funkcje we flagowych modelach X-T2 oraz X-Pro2, które miały premierę około rok temu.

Menu w Fujifilm X-T2
Menu w Fujifilm X-T2© © KB

Fujifilm to firma, która już jakiś czas temu udowodniła, że samą aktualizacją oprogramowania można poprawić osiągi aparatu pod wieloma względami, zarówno szybkości działania jak i funkcjonalności. Inni producenci zazwyczaj ograniczają się do poprawiania błędów, czasem wprowadzają nowe funkcje za opłatą jak np. Sony i ich aplikacje.

O tym, że naprawdę warto zrobić uaktualnienie aparatów Fujifilm, przekonałem się przy okazji modelu X100, który początkowo nie do końca odpowiadał mi pod względem szybkości ostrzenia. Po uaktualnieniu oprogramowania kompakt zdecydowanie przyspieszył, co pokazuje, że liczą się nie tylko nowe rozwiązanie hardwarowe, ale też oprogramowanie.

Fujifilm X-T2
Fujifilm X-T2© © KB

Użytkownicy flagowch bezlusterkowców Fujifilm X-Pro2 oraz X-T2 mogą spodziewać się dwóch aktualizacji. Pierwsza ma być dostępna pod koniec marca, zaś druga pod koniec maja 2017 r. Zobaczymy dokładnie, co nam zaoferują.

[h4]1. Fotografowanie z zapisem RAW i funkcjami Bracketingu oraz Zaawansowanymi Filtrami[/h4]

Aktualizacja pozwala na korzystanie z formatu RAW nie tylko przy fotografowaniu z bracketingiem ekspozycji, lecz także z innymi trybami bracketingu (ISO, Zakresu dynamicznego, Balansu bieli, Symulacji filmu światłoczułego) oraz z trybami Zaawansowanych filtrów.

[h4]2. Rozszerzenie zakresu ISO wartości ISO125 i 160[/h4]

Aktualizacja wprowadza opcje ISO125 oraz ISO160 do zakresu rozszerzonych wartości ISO oferowanych przez aparat.

[h4]3. Programowalne długie czasy ekspozycji do 15 minut[/h4]

Długa ekspozycja w trybie T pozwala obecnie na naświetlanie kadrów do 30 sekund. Wprowadzana aktualizacja pozwoli użytkownikom na wydłużenie tego czasu do 15 minut.

[h4]4. Włączanie/wyłączanie regulacji czasów migawki w krokach co 1/3 (tylko X-T2 - X-Pro2 dysponuje już tą możliwością)[/h4]

Aktualizacja pozwala na wyłączenie funkcji Pokrętła Sterującego, która zmienia czasy migawki z krokiem co 1/3, by tym samym uniknąć mimowolnej zmiany wartości.

[h4]5. Regulacja ISO w pełnym zakresie za pomocą Pokrętła Sterującego (tylko X-T2)[/h4]

Po aktualizacji, można będzie ustawić dla opcji "A" czułości ISO wartość "Command", aby regulować czułość ISO w pełnym zakresie, łącznie z rozszerzonymi wartościami, przy użyciu Przedniego Pokrętła Sterującego.

[h4]6. Opcja "AUTO" dodana do najdłuższych dopuszczalnych czasów migawki przy ustawieniu ISO Auto[/h4]

Aktualizacja dodaje opcję AUTO do najdłuższych dopuszczalnych czasów migawki przy ustawieniu ISO Auto, dzięki czemu aparat może automatycznie określać najdłuższy dopuszczalny czas migawki zależnie od długości ogniskowej dołączonego obiektywu.

[h4]7. Szybszy "AF z detekcją twarzy"[/h4]

Aktualizacja umożliwia korzystanie z AF opartego na detekcji fazowej, by zapewnić szybsze działanie funkcji AF z detekcją twarzy.

[h4]8. Poprawione wskazanie obszarów ostrych w trybie AF-C[/h4]

Aktualizacja redukuje kwestię "polowania na ostrość" w trybie AF-C ułatwiając śledzenie fotografowanego obiektu.

[h4]9. Dodanie mniejszego punktu ostrości w trybie pojedynczego punktowego AF[/h4]

Aktualizacja dodaje mniejszy rozmiar punktu ostrości do trybu pojedynczego, punktowego AF, dzięki czemu łącznie dostępnych będzie sześć rozmiarów punktu. Nowy, mniejszy rozmiar punktu ułatwi niezwykle precyzyjne ustawienie ostrości.

[h4]10. Dodanie "Wyświetlania punktu AF " (Tylko X-Pro2 - funkcja dostępna już w X-T2)[/h4]

Wraz z aktualizacją można uaktywnić stałe wyświetlanie punktów AF przy pomiarze Strefowym AF oraz Szerokim/Śledzącym AF, co ułatwia śledzenie fotografowanego obiektu.

[h4]11. Dodanie "Ustawienia AF-C użytkownika" (Tylko X-Pro2 - funkcja dostępna już w X-T2)[/h4]

Aktualizacja dodaje opcję "Ustawienia AF-C użytkownika" ("AF-C Custom Setting"), która pozwala na zdefiniowanie charakterystyki śledzenia ostrości. Można wybierać spośród pięciu zaprogramowanych ustawień stosownie do rodzaju ruchu fotografowanego obiektu.

[h4]12. Dodanie przełącznika trybu AF dla pionowego/poziomego układu kadru (tylko X-T2)[/h4]

Aktualizacja pozwala na odrębne ustawienie trybu AF i punktu AF dla poziomego oraz pionowego układu kadru.

[h4]13. Zmiana pozycji ramki ostrości podczas jej powiększania[/h4]

Aktualizacja pozwala na przesuwanie pozycji ramki ostrości podczas jej powiększania. Dotyczy to trybu AF-S z pojedynczym punktem ostrości oraz trybu manualnego ustawiania ostrości.

[h4]14. Uaktywnianie czujnika oka przy filmowaniu (tylko model X-T2)[/h4]

Aktualizacja pozwala na korzystanie z Czujnika oka podczas filmowania, aby następowało automatyczne przełączanie pomiędzy elektronicznym wizjerem (EVF) oraz ekranem LCD aparatu.

[h4]15. Zmiana ustawienia czułości ISO podczas filmowania (tylko model X-T2)[/h4]

Aktualizacja pozwala na zmianę ustawienia czułości ISO w trakcie filmowania.

[h4]16. Ponawianie automatycznego ustawienia ostrości podczas filmowania[/h4]

Dzięki tej aktualizacji naciśnięcie podczas filmowania spustu migawki do połowy lub naciśnięcie przycisku przypisanego do funkcji "AF-ON" sprawia, że ponownie automatycznie ustawiana jest ostrość.

[h4]17. Wyświetlanie histogramu z obrazu na żywo w trybie filmowania (tylko model X-T2)[/h4]

Wprowadzana aktualizacja pozwoli na wyświetlanie histogramu z obrazu na żywo w trybie filmowania.

[h4]18. Optymalizacja poziomu sygnału wejściowego z zewnętrznego mikrofonu (tylko model X-T2)[/h4]

Aktualizacja optymalizuje poziom sygnału wejściowego z zewnętrznego mikrofonu (dolny limit poprawiony z -12dB do 20dB), aby zredukować zakłócenia, gdy podłączany jest zewnętrzny mikrofon z przedwzmacniaczem.

[h4]19. W trybie podglądu dodano opcję "Czujnik oka + Wyświetlanie obrazu LCD"[/h4]

Aktualizacja wprowadza w trybie podglądu opcję " Czujnik oka + Wyświetlanie obrazu LCD", co pozwala na fotografowanie z wykorzystaniem wizjera i sprawdzanie zdjęć na ekranie LCD, tak jak się to odbywa w cyfrowych lustrzankach.

[h4]20. Krótszy czas opóźnienia obrazu wyświetlanego w elektronicznym wizjerze/EVF/ (tylko model X-Pro2 - w modelu X-T2 jest to już dostępne)[/h4]

Aktualizacja skraca czas opóźnienia obrazu wyświetlanego w elektronicznym wizjerze /EVF/ przy korzystaniu z trybu AF-C, dzięki czemu nie przeoczysz żadnego ujęcia.

[h4]21. Stałe wyświetlanie w trybie "Dual" (tylko model X-T2)[/h4]

Aktualizacja sprawi, że małe okienko w trybie Dual pozostanie włączone nawet po naciśnięciu do połowy spustu migawki.

[h4]22. Automatyczny pionowy interfejs użytkownika dla LCD (tylko model X-T2)[/h4]

Aktualizacja sprawi, że w przypadku trzymania aparatu w układzie pionowym (portretowym) automatycznie w tej samej orientacji będzie wyświetlany interfejs użytkownika na ekranie LCD.

[h4]23. Nazwy ustawień użytkownika[/h4]

Aktualizacja pozwoli na przypisywanie wybranych nazw do ustawień użytkownika 1 -7 (Custom Settings 1 - 7).

[h4]24. Informacje o prawach autorskich w danych EXIF[/h4]

Aktualizacja pozwoli na uprzednie zarejestrowanie nazwiska fotografa oraz nazwiska posiadacza praw autorskich tak, by informacje te były dodawane przy każdym zdjęciu do danych EXIF.

[h4]25. Funkcja notatki głosowej[/h4]

Po aktualizacji można będzie zarejestrować w trybie Odtwarzania 30 sekundową notatkę głosową.

[h4]26. Rozszerzony Bracketing ekspozycji[/h4]

Aktualizacja rozszerza zakres obecnej funkcji Bracketingu dla ekspozycji z 9 kadrów i zmiany +/-2EV do 9 kadrów ze zmianą +/-3EV.

[h4]27. Dodatkowa opcja trybu "Zdjęcie bez karty"[/h4]

Aktualizacja da możliwość wyłączenia trybu "Zdjęcie bez karty", co sprawi, że aparat nie będzie mógł wykonać zdjęcia, jeśli nie będzie w nim umieszczona karta SD.

Aktualizacja Fujifilm X-T2 wersja 2.00 oraz X-Pro2 wersja 3.00 - przewidziana do wprowadzenia pod koniec marca 2017 r.

Fujifilm X-Pro2
Fujifilm X-Pro2© © MF

[h4]28. Obsługa komputerowej funkcji tethering poprzez Wi-Fi (tylko model X-T2)[/h4]

Aktualizacja doda obsługę komputerowej funkcji tethering poprzez Wi-Fi.

[h4]29. Dodanie trybu AF "All" (tylko model X-T2)[/h4]

Aktualizacja wprowadzi opcję "All" do trybu AF, dzięki czemu można będzie wybrać tryb AF oraz rozmiar obszaru ostrości korzystając z samego pokrętła sterującego.

[h4]30. Rozszerzenie funkcji dla "Shutter AF" oraz "Shutter AE" (tylko model X-T2)[/h4]

Dzięki aktualizacji można będzie wybrać różne ustawienia dla opcji AF-S i AF-C w trybie "Shutter AF" oraz dla opcji AF-S / MF i AF-C w trybie "Shutter AE."

[h4]31. Dodanie opcji "-6" oraz "-7" do poziomów jasności elektronicznego wizjera /EVF/[/h4]

Dodane zostaną opcje "-6" oraz "-7" do poziomów jasności elektronicznego wizjera /EVF/, aby przy słabym oświetleniu nadmierna jasność elektronicznego wizjera nie rozpraszała fotografa.

[h4]32. Przełączanie pomiędzy głównym i pomocniczym wyświetlaczem w trybie wyświetlania "Dual"[/h4]

(tylko model X-T2)Aktualizacja pozwoli na przełączanie pomiędzy głównym i pomocniczym wyświetlaczem w trybie wyświetlania "Dual".

[h4]33. Przypisanie funkcji do tylnego pokrętła sterującego[/h4]

Dzięki aktualizacji można będzie zdefiniować funkcję, która będzie uaktywniana po naciśnięciu tylnego pokrętła sterującego.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)