Jak robić zdjęcia HDR? [poradnik]

Tandeta czy sztuka? Prawdziwa fotografia czy komputerowe oszustwo?  Zabawa dla mas czy trudna technika dla zaawansowanych fotografów? Zdjęcia HDR mają mnóstwo miłośników i tyle samo przeciwników. Dla jednych i drugich prezentujemy krótki i praktyczny poradnik pokazujący, jak robić zdjęcia HDR, czyli obrazy o ponadprzeciętnej rozpiętości tonalnej.

Fot. Tony Shi, NY-NJ/Flickr
Fot. Tony Shi, NY-NJ/Flickr
Łukasz Łusiak

Oglądając piękne, wręcz bajkowe fotografie często zastanawiamy się, jak to jest możliwe, że na zdjęciu o ogromnej rozpiętości tonalnej udało się autorowi uzyskać czytelne szczegóły zarówno w najjaśniejszych, jak i najciemniejszych partiach obrazu. Najprostsza odpowiedź brzmi: autor wykonał zdjęcia HDR. Co ciekawe, pierwszy raz technika HDR została użyta już w roku 1857 przez Gustawa Le Graya.

Co to jest HDR w aparacie?

HDR (High Dynamic Range) to metoda uzyskania obrazu o zakresie tonalnym znacznie szerszym od zarejestrowanego przez aparat na pojedynczej klatce. Zdjęcia HDR tworzy się poprzez połączenie kilku obrazów tej samej sceny, naświetlanych w różny sposób, tak aby na poszczególnych klatkach zarejestrować poprawnie wszystkie zakresy - od świateł do cieni. Stworzenie takiego pliku wymaga kilku plików wejściowych. Ich liczba zależy od zakresu tonalnego rejestrowanej sceny.

Obraz
Obraz;

Kiedy użyć techniki zdjęć HDR?

  • zdjęcia pejzażowe robione pod słońce
  • zdjęcia wnętrz ze światłem dziennym padającym z okiem
  • zdjęcia nocne i wieczorne, jeśli w kadrze są silne źródła sztucznego światła w rodzaju lamp, świec i reflektorów
  • dla zabawy :)

Jaki sprzęt będzie potrzebny?

W ostatnim czasie na rynku pojawiły się aparaty, które mają wbudowany tryb tworzenia zdjęć HDR (np. Sony NEX-5 lub Sony A550). Ale nawet posiadacze sprzętu, który nie ma takiej funkcji, spokojnie mogą używać tej techniki. Wystarczy statyw i zwykły aparat cyfrowy umożliwiający pracę w trybie manualnym bądź korekcję ekspozycji. Dobrze jest też wyposażyć się w program do obróbki obrazów HDR:

Przygotowywanie zestawu zdjęć do HDR

Zrobienie zestawu zdjęć do HDR przypomina nieco wykonywanie panoram. Różnica polega na tym, że potrzebujemy serii nie różnych, a identycznie skadrowanych zdjęć. Trzeba pamiętać, że nawet drobne różnice między zdjęciami mogą spowodować problemy przy składaniu zdjęć w programie. Oto kilka rad, aby wykonać poprawne zdjęcia HDR:

Tworzenie finalnego obrazu HDR

Można tę czynność wykonać manualnie bez użycia specjalistycznych programów, ale nie jest to łatwe. Lepiej skorzystać z jednego z programów, o których pisaliśmy wcześniej. Aplikacje te przeprowadzą nas przez proces tworzenia obrazu HDR. Korzystając z nich, możemy też własnoręcznie ustawić odpowiadające naszym gustom "pokrętła". Należy przy tym pamiętać, by nie przesadzać z zabawą suwakami.

Obraz
Obraz;

Jeśli źle połączymy wybrane partie różnych ujęć, otrzymamy zdjęcie o bardzo niskim kontraście, wyglądające jak robione przez zasłonę dymu. Z kolei zbyt różniące się od siebie parametry ekspozycji wpłyną na oddanie barw i zdjęcie może zyskać nienaturalne, brzydkie kolory. Chociaż z drugiej strony wielu osobom takie przekoloryzowane zdjęcia się podobają i właśnie dlatego tworzą zdjęcia w technice HDR. Technice, która ma tyle samo miłośników, co przeciwników.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)