5 rad, jak uniknąć wpadki przy wyborze fotografa ślubnego [poradnik]

Fot. Krzysztof Basel
Fot. Krzysztof Basel
Krzysztof Basel

19.02.2011 15:08, aktual.: 01.08.2022 14:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na każdym ślubie jest mnóstwo osób z aparatami, w tym nawet z drogimi lustrzankami. Każdy może Wam zrobić zdjęcia na ślubie i wcale nie potrzebujecie do tego fachowca. Ale tylko dobry fotograf wykona dla Was pamiątkę, którą będziecie podziwiać przez całe swoje życie i uśmiechać od ucha do ucha przypominając sobie ten wspaniały dzień. Tylko jak znaleźć odpowiedniego fotografa na Wasz wymarzony ślub?

Zdjęcia ślubne ważniejsze od jedzenia dla gości

Fotografowałem ostatnio na ślubie, gdzie obok mnie (głównego fotografa) zdjęcia wykonywali prywatnie także gości. Naliczyłem trzy Nikony D300s z drogimi szkłami, Canona 550D, Sony A200, ultrazooma Nikon Coolpix P100, jakiegoś Olympusa oraz kilka tańszych cyfrówek i kamer. Jeśli sytuacja jest rzeczywiście krytyczna i nie stać Was na wyjątkowe zdjęcia ze ślubu to oczywiście warto poprosić znajomych o darmowe foty.

Jeśli jednak ślub jest planowany z głową, rozsądkiem i odpowiednim wyprzedzeniem to nie wyobrażam sobie, aby nie przeznaczyć na fotografa ani złotówki.

Fot. Krzysztof Basel
Fot. Krzysztof Basel

Ile pieniądzy przeznaczyć na fotografa? To zależy od waszych możliwości oraz wymagań co do zdjęć. Niektórzy twierdzą, że pieniądze na dobrego fotografa powinny wynosić ok 10% budżetu ślubu i wesela. Niektórym pewnie nie mieści się to w głowie, bo przecież Józek ma od miesiąca lustrzankę z Media Marktu i może na zrobić foty za 500 zł. W praktyce jednak jeśli budżet ślubu wynosi np. 20 000 zł to na udany album ślubny przeznaczycie ok 2000 zł. To wcale nie jest dużo, jak za dobre zdjęcia.

Poszukaj i popytaj z wyprzedzeniem

Dobry plan ślubu to podstawa. Uznani fotografowie mają zarezerwowane daty na kilka miesięcy, a czasem nawet na rok do przodu. Jeśli chcesz, aby to on zatroszczył się o fotografie na Twoim ślubie zgłoś się do niego najszybciej, jak to możliwe. Im dłużej będziecie zwlekać z wyborem i ustaleniem fotografa tym mniejsze są szanse na wybór odpowiedniego.

Złap fotografa w Sieć(i)...

W Sieci, czyli w Internecie, ale i w sieci znajomych. Najpierw popytajcie znajome pary, które mają już ślub za sobą. W branży fotografii ślubnej duża część zleceń jest przyjmowanych przez polecenie i to całkiem dobra metoda. Możecie swobodnie wypytać swoich znajomych, jak dany fotograf wywiązywał się ze swoich obowiązków, czy był punktualny, miał dobrą wizję sesji, czy nie przeszkadzał zbytnio w czasie ślubu i wesela, jak szybko dostarczył gotowe fotografie oraz album no i w końcu i ile bierze. Kiedy już ustalicie kilka nazwisk potencjalnych kandydatów sprawdźcie ich w Internecie. Każdy szanujący się fotograf ma teraz swoje internetowe portfolio albo przynajmniej fotobloga.

Zawsze warto też samemu poszukać fotografów w Internecie. Możecie tam porównać w krótkim czasie wielu kandydatów - ich twórczość oraz ceny.

Bez umowy ani rusz

Rzetelna, uczciwa umowa z fotografem ślubnym to pierwsze, co powinniście zrobić po wyborze odpowiedniej osoby. Uczciwe umowy są po to, aby nas chronić, a nie ograniczać. Jednak mają chronic obie strony, a nie wykorzystywać jedną kosztem drugiej. Pamiętajcie, aby wnikliwie przeczytać cały dokument.

Jeśli fotograf nie zaproponuje umowy albo, co gorsze, odmówi jej wystawienia / podpisania poważnie zastanówcie się nad jego wyborem.

Kilka pytań, które warto zadań fotografowi przed wyborem

Jeszcze jedno - lepiej nie zadawajcie pytań w stylu "jaki masz aparat", "ile kosztuje Twój sprzęt" itp. No chyba, że fotograf wyskoczy z kompaktem ;)

Pamiętajcie też, że organizacja ślubu, gdzie istotnym elementem jest też fotograf, to pierwsza rzecz, którą przyszli małżonkowie organizują razem. Wybierzcie fotografa ślubnego razem - wspólnie obejrzyjcie jego prace, spotkajcie się z nim, ustalcie wizję.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)