Adam Pańczuk, Mateusz Sarełło i Adam Lach wyróżnieni w konkursie POY

Adam Pańczuk, Mateusz Sarełło i Adam Lach wyróżnieni w konkursie POY

Jedno ze zdjęć z cyklu "Stigma"
Jedno ze zdjęć z cyklu "Stigma"
Źródło zdjęć: © © Adam Lach/Napo Images
Krzysztof Basel
26.02.2014 12:01, aktualizacja: 26.07.2022 20:01

"Best Photography Book" dla Adama Pańczuka za "Karczeby", wyróżnienie dla Mateusza Sarełło za publikację "Swell" oraz "Award of Excellence" dla Adama Lacha za cykl "Stigma" opowiadający o wrocławskich Romach. Kto będzie następny?

Pictures of the Year International to obok World Press Photo jeden z najważniejszych konkursów fotografii prasowej na świecie. Każdego roku przyciąga tysiące zgłoszeń i nagradza najlepsze zdjęcia na świecie. Wyniki w konkursie POY są podawane stopniowo, każdego dnia w kolejnej kategorii. W tym roku już nagrodzono trzech Polaków.

"Karczeby"
"Karczeby"© © Adam Pańczuk

Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że książka "Karczeby" Adama Pańczuka została uznana przez jury za Najlepszą Książkę Fotograficzną Roku 2013.

Album "Karczeby" Adama Pańczuka
Album "Karczeby" Adama Pańczuka

Karczeb to trudny do wyrwania korzeń drzewa, bardzo głęboko wrośnięty w ziemię. Tak też mówi się na Polesiu i Podlasiu na ludzi, którzy żyli zgodnie z rytmem ziemi i tak jak korzeń byli z nią mocno związani. W swoim czarno-białym cyklu zdjęć Adam Pańczuk sportretował tę niezwykłą więź - pełną szacunku, ale też naznaczoną ciężką pracą. W książce pokazuje ją m.in. w serii zaskakujących, mocnych portretów. Prace utrzymane są w konwencji realizmu magicznego, co pozwala na wyjście poza ramy stereotypowego spojrzenia na polską wieś.

"Karczeby"
"Karczeby"© © Adam Pańczuk

Adam Pańczuk pokazał bliski mu świat. Świat niezwykły, w którym zachodzą zmiany podyktowane zmieniającym się porami roku, ale też upływem czasu. „Karczeby” to książka opowiadająca o związku człowieka z ziemią, jego przywiązaniu do niej i przynależności do natury.

"Swell" Mariusza Sarello
"Swell" Mariusza Sarello

80-stronicowa książka fotograficzna Adama Pańczuka została wydana w 2013 r. Autorem tekstów do publikacji jest Kazimierz Kusznierow, a za projekt odpowiada Ania Nałęcka z Tapir Book Design. Album zawiera 23 czarno-białe zdjęcia i ma twardą oprawę. Jego całkowity nakład to zaledwie 600 egzemplarzy, z czego 400 sztuk przetłumaczono na język angielski.

W 71. edycji konkursu Pictures of the Year International w kategorii "Best Photography Book" wyróżniono też Mateusza Sarełło za publikację "Swell", którą również projektowała Ania Nałęcka.

Jedno ze zdjęć z cyklu "Stigma"
Jedno ze zdjęć z cyklu "Stigma"© © Adam Lach/Napo Images

Wcześniej nagrodę "Award of Excellence" w kategorii "Issue Reporting Picture Story" otrzymał Adam Lach za swój cykl zdjęć "Stigma", opowiadający o życiu Romów we Wrocławiu. Zdjęcia te prezentowaliśmy dwa miesiące temu przy okazji obszernego wywiadu z autorem. Przeprowadził go Piotr Kała.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)