Airpeak S1 to dron dla profesjonalistów. Z równie "zawodową" ceną

Airpeak S1 to dron dla profesjonalistów. Z równie "zawodową" ceną
Marcin Watemborski

10.06.2021 07:21, aktual.: 11.06.2021 13:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sony zajawiało drona Airpeak S1 od pół roku. W końcu został przedstawiony i ma się czym pochwalić. Ten śmigłowiec będzie w stanie unieść pełnowymiarowe bezlusterkowce z dużymi obiektywami. Reszta jego specyfikacji również robi wrażenie.

Firma Sony oficjalnie weszła na rynek profesjonalnych dronów. Airpeak S1 to pierwsze takie urządzenie w ofercie producenta. Dron jest kierowany do profesjonalistów, którzy zajmują się filmowaniem z lotu ptaka i potrzebują dobrej jakości obrazu. To ma zostać zapewnione przez możliwość podczepienia do śmigłowca pełnowymiarowego bezlusterkowca, jak Sony A7C czy Sony A7S III, ale również kamer jak Sony FX3.

Producent opracował wszystko od początku, ponieważ zwyczajnie w świecie Sony nie miało jeszcze żadnych gotowych rozwiązań. Śmigła, silniki, system kontroli oraz czujniki są dostosowane do tego, by Airpeak S1 mógł latać z maksymalną prędkością 90 km/h lub zawisnąć w powietrzu mimo silnego wiatru (do 72 km/h).

Airpeak | Video Footage of Wind Resistance Testing

System ESC (Electronic Speed Controller) zapewni dokładne sterowanie dronem dzięki 17-calowym śmigłom oraz mocnym silnikom. Kamery stereo zostały zainstalowane na przodzie, tyle, dole oraz po lewej i prawej stronie. Służą one nie do nagrywania, lecz do wykrywania przeszkód. Odpowiada za to przetwarzanie obrazu przez czip Vision Sensing Processor, który ma stabilizować drona w powietrzu w czasie rzeczywistym – zwłaszcza gdy niedostępne są dane GPS lub urządzenie przebywa w pomieszczeniu zamkniętym. Procesor jest wspierany przez czujnik ciśnienia inercyjną jednostkę pomiarową odpowiadającą za podanie dokładnej orientacji drona.

Dzięki aplikacji Airpeak Flight przeznaczonej na iOS, operator będzie mógł kontrolować nie tylko lot śmigłowca, ale również ruchy gimbala. Program pokaże też informacje o prędkości urządzenia oraz stanie baterii. Aplikacja pozwoli na szybkie przełączanie trybów lotu drona Airpeak S1. Obsługą śmigłowca mogą się zajmować niezależnie 2 osoby – pierwsza może kontrolować lot, druga natomiast gimbala i kamerę.

Obraz

Do monitorowania logów z lotów, kontrolowania tras przelotów i zarządzania sprzętem, Sony opracowało aplikację internetową Airpeak Base. Pozwoli ona również na zaprogramowanie trasy przelotu, określenia wysokości, ustawień gimbala oraz zaplanowanie nagrywania czy robienia zdjęć. Wszystkie wspomniane funkcje mogą być wykorzystywane powtórnie, by powielić trasę przelotu z konkretnymi opcjami.

Po tak profesjonalnym sprzęcie można spodziewać się wysokiej ceny. Airpeak S1 będzie kosztował 9000 dolarów (ok. 33 000 złotych). W pakiecie znajdą się 2 zestawy śmigieł, 2 baterie z ładowarką oraz pilot zdalnego sterowania. Gimbal wyprodukowany przez firmę niezależną od Sony będzie sprzedawany osobno. Będzie możliwe też wykupienie ubezpieczenia na drona, którego cenę poznamy za jakiś czas. Airpeak S1 ma pojawić się u pierwszych klientów w Japonii już jesienią 2021 roku.

Airpeak S1 Launch

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/4]
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)