C‑Log w Canonie 5D Mark IV, czyli większe możliwości dla filmowców

Canon EOS 5D Mark IV
Canon EOS 5D Mark IV
Źródło zdjęć: © © KB
Marcin Falana

24.03.2017 12:18, aktual.: 26.07.2022 18:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zapowiada się, że możliwości filmowe lustrzanki Canon EOS 5D Mark IV mogą znacznie się poszerzyć za sprawą nowego oprogramowania. Już niebawem aparat ma otrzymać aktualizację, która umożliwi filmowanie z profilem C-Log, czyli z dużo większą dynamiką.

Canon serią EOS 5D zdobył duże uznanie filmowców, jednak ostatnia wersja 5D Mark IV mogła ich trochę rozczarować. Więcej na ten temat możecie przeczytać w tekście Amadeusza - Canon EOS 5D Mark IV - test trybu filmowego.

Canon EOS 5D Mark IV to aparat. Bardzo dobrze wykonany i ergonomiczny, ale jednak aparat fotograficzny. Aparat, którego użytkownik może chcieć czasem nagrywać filmy, ale jednak przez większość czasu będzie nim robił (bardzo dobre jakościowo) zdjęcia. Będą to filmy w niezłej jakości, szczególnie te w HD. Świetny autofokus sprawi, że nasz filmujący od święta fotograf bez problemu zapanuje nad ostrością, a brak C-Loga oszczędzi mu konieczności uczenia się korekcji barwnej. Tryb 4K może on potraktować jako wariant fotograficznego trybu seryjnego. Nawet używany tam kodek ma znajomo brzmiące "JPEG" w nazwie.Osoby potrzebujące bardziej filmowo zorientowanego sprzętu raczej się na 5D Mark IV nie zdecydują. W tej cenie jest kilka innych lepiej filmujących produktów konkurencji do wyboru.

Jednak Canon postanowił zwiększyć możliwości filmowe EOS-a 5D Mark IV. Już niedługo może pojawić się możliwość nagrywania z profilem C-Log, który znamy z profesjonalnych kamer Canona, i który pozwala wycisnąć z wideo dużo większą dynamikę.

Co to jest C-Log?

Filmowanie z profilem Log różni się od filmowania w RAW-ach. Jest to metoda, która rejestruje obraz, optymalizując zakres tonalny, jaki jest w stanie zarejestrować matryca. W rezultacie otrzymujemy obraz o mniejszym kontraście, który jednak ma większą dynamikę, dzięki czemu można z niego uzyskać dużo więcej informacji w post produkcji niż ze zwykłego skompresowanego filmu. Dobrze obrazuje to filmik serwisu Dpreview poniżej.

A quick look at Log Gamma with DPReview.com

Aktualizacja ma się pojawić w czasie targów NAB w Las Vegas w przyszłym miesiącu. Nie wiadomo czy aktualizacja obejmie także model EOS-1D X Mark II. Nie wiadomo także czy nie trzeba będzie wysyłać aparatu do serwisu w celu zwiększenia funkcjonalności wideo. Tak czy inaczej EOS 5D Mark IV zyskuje kolejny mocny punkt w swojej specyfikacji, dzięki któremu może odzyskać sympatię filmowców.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)