C-Log w Canonie 5D Mark IV, czyli większe możliwości dla filmowców

C‑Log w Canonie 5D Mark IV, czyli większe możliwości dla filmowców

Canon EOS 5D Mark IV
Canon EOS 5D Mark IV
Źródło zdjęć: © © KB
Marcin Falana
24.03.2017 12:18, aktualizacja: 26.07.2022 18:35

Zapowiada się, że możliwości filmowe lustrzanki Canon EOS 5D Mark IV mogą znacznie się poszerzyć za sprawą nowego oprogramowania. Już niebawem aparat ma otrzymać aktualizację, która umożliwi filmowanie z profilem C-Log, czyli z dużo większą dynamiką.

Canon serią EOS 5D zdobył duże uznanie filmowców, jednak ostatnia wersja 5D Mark IV mogła ich trochę rozczarować. Więcej na ten temat możecie przeczytać w tekście Amadeusza - Canon EOS 5D Mark IV - test trybu filmowego.

Canon EOS 5D Mark IV to aparat. Bardzo dobrze wykonany i ergonomiczny, ale jednak aparat fotograficzny. Aparat, którego użytkownik może chcieć czasem nagrywać filmy, ale jednak przez większość czasu będzie nim robił (bardzo dobre jakościowo) zdjęcia. Będą to filmy w niezłej jakości, szczególnie te w HD. Świetny autofokus sprawi, że nasz filmujący od święta fotograf bez problemu zapanuje nad ostrością, a brak C-Loga oszczędzi mu konieczności uczenia się korekcji barwnej. Tryb 4K może on potraktować jako wariant fotograficznego trybu seryjnego. Nawet używany tam kodek ma znajomo brzmiące "JPEG" w nazwie.Osoby potrzebujące bardziej filmowo zorientowanego sprzętu raczej się na 5D Mark IV nie zdecydują. W tej cenie jest kilka innych lepiej filmujących produktów konkurencji do wyboru.

Jednak Canon postanowił zwiększyć możliwości filmowe EOS-a 5D Mark IV. Już niedługo może pojawić się możliwość nagrywania z profilem C-Log, który znamy z profesjonalnych kamer Canona, i który pozwala wycisnąć z wideo dużo większą dynamikę.

Co to jest C-Log?

Filmowanie z profilem Log różni się od filmowania w RAW-ach. Jest to metoda, która rejestruje obraz, optymalizując zakres tonalny, jaki jest w stanie zarejestrować matryca. W rezultacie otrzymujemy obraz o mniejszym kontraście, który jednak ma większą dynamikę, dzięki czemu można z niego uzyskać dużo więcej informacji w post produkcji niż ze zwykłego skompresowanego filmu. Dobrze obrazuje to filmik serwisu Dpreview poniżej.

A quick look at Log Gamma with DPReview.com

Aktualizacja ma się pojawić w czasie targów NAB w Las Vegas w przyszłym miesiącu. Nie wiadomo czy aktualizacja obejmie także model EOS-1D X Mark II. Nie wiadomo także czy nie trzeba będzie wysyłać aparatu do serwisu w celu zwiększenia funkcjonalności wideo. Tak czy inaczej EOS 5D Mark IV zyskuje kolejny mocny punkt w swojej specyfikacji, dzięki któremu może odzyskać sympatię filmowców.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)