Canon liderem sprzedaży aparatów. Sony daleko w tyle

Canon liderem sprzedaży aparatów. Sony daleko w tyle
Marcin Watemborski

10.08.2021 12:54, aktual.: 11.08.2021 10:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Portal Nikkei co roku publikuje zestawienia finansowe firmy fotograficznych. Najnowsze z nich pokazuje, że Canon jest niekwestionowanym liderem sprzedażowym, pozostawiając konkurentów tak daleko, że nawet nie poczuliby spalin na torze wyścigowym. Te statystyki robią wrażenie.

Nikkei donosi, że ogólna sprzedaż aparatów cyfrowych na rynku spadła o w 2020 roku aż o 40 proc. w stosunku rok-do-roku. Powód jest bardzo jasny – pandemia koronawirusa SARS-CoV-2. Ogólnie zostało dostarczone 8,85 miliona aparatów (tak samo podaje raport CIPA).

Czas na najciekawsze wyniki, czyli kto jest górą, a kto wielkim przegranym w tym wyścigu. Lwią część rynku aparatów cyfrowych wyrwał Canon – aż 47,9 proc. Na drugim miejscu plasuje się Sony, tracąc do lidera ponad 25 proc. udziałów – 22,1 proc. Nikon zyskał 13,7 proc., Fujifilm – 5,6 proc, a na piątym miejscu znalazł się Panasonic mając zaledwie 4,4 punkta.

Obraz

Raport Nikkei dotyczy również sprzedawców matryc CMOS. Tutaj sytuacja jest znacznie lepsza dla Sony – 48,6 proc. Dalej znajdziemy Samsunga (20,1 proc.) oraz OmniVision (12,4 proc.). SK Hynix oraz On Semiconductors zdobyli odpowiednio 4 i 3,8 proc. udziałów na rynku półprzewodników.

Mimo tego, że sprzedaż aparatów w 2020 roku spadła, to udziały niespecjalnie się zmieniły. Wielka piątka producentów sprzętu fotograficznego została na tych samych miejscach z niewielkimi zmianami udziału procentowego. Najciekawszym przypadkiem jest jednak Nikon, który poprzedni rok finansowy zakończył ze stratą rzędu 720 milionów dolarów, a w Q1 2022 odnotował zarobek na poziomie ponad 80 milionów. Jak widać – wszystko się może zdarzyć.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)