Canon patentuje niesamowitą konstrukcję obiektywu. Takiego czegoś jeszcze nie ma

Wyobraźcie sobie jasny zmiennoogniskowy teleobiektyw o przysłonie f/2.8 i wbudowanym telekonwerterem. O ile podobne konstrukcje możemy znaleźć w ofercie firm niezależnych, to wśród szkieł Canona brzmi to jak egzotyka. Nowy patent firmy pokazuje, że niebawem może się to zmienić.

Canon patentuje obiekty RF 100-300 mm f/2.8 z telekonwerterem x1.4.
Canon patentuje obiekty RF 100-300 mm f/2.8 z telekonwerterem x1.4.
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Marcin Watemborski

10.02.2023 10:38

Canon mocno inwestuje w gamę profesjonalnych obiektywów z mocowaniem RF. Jednym z najciekawszych zoomów jest Canon RF 28-70 mm f/2L USM, a wygląda na to, że za jakiś czas może dołączyć do niego kolejny "kocur". Mówimy tym razem o długoogniskowym szkle, które zapewne pokochają fotografowie dzikiej przyrody oraz sportu.

Rysunek techniczny przedstawiający fragement konstrukcji optycznej.
Rysunek techniczny przedstawiający fragement konstrukcji optycznej.© Licencjodawca

Canon złożył patent na obiekty Canon RF 100-300 mm f/2.8 z wbudowanym telekowerterem x1.4. O ile Nikon czy Sigma mają w swojej ofercie szkła 120-300 mm f/2.8, to nie mają tam konwertera. Jeśli Canon wprowadzi w życie swój pomysł, będzie to pierwsze takie szkło na rynku. Po włączeniu telekonwertera zmieni się w szkło 140-420 mm f/4. Mamy szczerą nadzieję na system stabilizacji obrazu w tej konstrukcji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowy pomysł Canona brzmi świetnie i może być to jeden z aspektów, który skłoni fotografów do zainwestowania w bardzo hermetyczny system Canon EOS R. Dla przypomnienia – producent walczy jak tylko może z niezależnymi producentami optyki i pozywa kolejne firmy z powodów kopiowania chronionego prawnie bagnetu Canon RF.

Patrząc na szeroki obrazek, Canon naprawdę może wyróżnić się wspomnianym obiektywem, jeśli pojawi się on na sklepowych półkach. Żadna z konkurencyjnych firm nie oferuje takiego rozwiązania. Biorąc pod uwagę historię fotografii sportowej w Canonie, można spodziewać się ekstremalnie dopracowanego szkła. Oby tylko było dobrze wyważone.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)