Canon patentuje niesamowitą konstrukcję obiektywu. Takiego czegoś jeszcze nie ma

Canon patentuje niesamowitą konstrukcję obiektywu. Takiego czegoś jeszcze nie ma

Canon patentuje obiekty RF 100-300 mm f/2.8 z telekonwerterem x1.4.
Canon patentuje obiekty RF 100-300 mm f/2.8 z telekonwerterem x1.4.
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Marcin Watemborski
10.02.2023 10:38

Wyobraźcie sobie jasny zmiennoogniskowy teleobiektyw o przysłonie f/2.8 i wbudowanym telekonwerterem. O ile podobne konstrukcje możemy znaleźć w ofercie firm niezależnych, to wśród szkieł Canona brzmi to jak egzotyka. Nowy patent firmy pokazuje, że niebawem może się to zmienić.

Canon mocno inwestuje w gamę profesjonalnych obiektywów z mocowaniem RF. Jednym z najciekawszych zoomów jest Canon RF 28-70 mm f/2L USM, a wygląda na to, że za jakiś czas może dołączyć do niego kolejny "kocur". Mówimy tym razem o długoogniskowym szkle, które zapewne pokochają fotografowie dzikiej przyrody oraz sportu.

Rysunek techniczny przedstawiający fragement konstrukcji optycznej.
Rysunek techniczny przedstawiający fragement konstrukcji optycznej.© Licencjodawca

Canon złożył patent na obiekty Canon RF 100-300 mm f/2.8 z wbudowanym telekowerterem x1.4. O ile Nikon czy Sigma mają w swojej ofercie szkła 120-300 mm f/2.8, to nie mają tam konwertera. Jeśli Canon wprowadzi w życie swój pomysł, będzie to pierwsze takie szkło na rynku. Po włączeniu telekonwertera zmieni się w szkło 140-420 mm f/4. Mamy szczerą nadzieję na system stabilizacji obrazu w tej konstrukcji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowy pomysł Canona brzmi świetnie i może być to jeden z aspektów, który skłoni fotografów do zainwestowania w bardzo hermetyczny system Canon EOS R. Dla przypomnienia – producent walczy jak tylko może z niezależnymi producentami optyki i pozywa kolejne firmy z powodów kopiowania chronionego prawnie bagnetu Canon RF.

Patrząc na szeroki obrazek, Canon naprawdę może wyróżnić się wspomnianym obiektywem, jeśli pojawi się on na sklepowych półkach. Żadna z konkurencyjnych firm nie oferuje takiego rozwiązania. Biorąc pod uwagę historię fotografii sportowej w Canonie, można spodziewać się ekstremalnie dopracowanego szkła. Oby tylko było dobrze wyważone.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)