Co to jest fleksja programu w aparatach fotograficznych? Krótki poradnik dla początkujących

Co to jest fleksja programu w aparatach fotograficznych? Krótki poradnik dla początkujących

Co to jest fleksja w aparatach fotograficznych? Wyjaśniamy
Co to jest fleksja w aparatach fotograficznych? Wyjaśniamy
Źródło zdjęć: © Pexels
Paulina Gądowska
20.08.2020 12:02, aktualizacja: 26.07.2022 14:47

Co to jest fleksja? Zaczynając swoją przygodę z profesjonalnym sprzętem fotograficznym, z pewnością natrafimy na nowe nieznane pojęcia. Jednym z nich jest fleksja programu w aparatach fotograficznych. Czym jest i do czego służy ta opcja? Oto krótki poradnik.

Co to jest fleksja? Zanim odpowiemy na to pytanie, warto przypomnieć sobie podstawowe tryby ekspozycji w aparatach cyfrowych, bo to właśnie z nimi wiąże się pojęcie fleksji. Mowa tu oczywiście o pięciu trybach:

  • automatyki programowej (P)
  • automatyczny
  • priorytetu czasu (S/T/Tv)
  • priorytetu przysłony (A/Av)
  • manualnym (M)

Automatycznie sterują one wartością przysłony oraz czasem otwarcia migawki, na podstawie obliczeń światłomierza aparatu. Z pojęciem fleksji wiąże się tryb automatyki programowej.

Tryb automatyki programowej w aparacie

Tryb "P" steruje wartością przysłony i czasem otwarcia migawki. Ponadto korzystając z niego możemy zmieniać wartość ISO, sterować lampą błyskową (włączać lub wyłączać), jak również sposobami działania lampy błyskowej (pierwsza lub druga kurtyna migawki, moc lampy) oraz trybami pomiaru światła, czy też trybami wyzwalania migawki (zdjęcie pojedyncze, seria) i jej typem (elektroniczna/ mechaniczna).

Pamiętajmy też o tym, że pokrętło kompensacji ekspozycji również działa w trybie "P", podobnie jak w trybach Av oraz Tv. Oczywiście możemy również zmieniać balans bieli. Z trybu automatyki programowej warto skorzystać zawsze, kiedy nie jesteśmy pewni, jak powinniśmy dobrać parametry ekspozycji do fotografowanego obrazu, a musimy zrobić szybko dobre zdjęcie.

Co to jest fleksja programu i kiedy jej używamy?

Jeśli korzystając z trybu "P", czujemy się pewniej w ustawieniach ręcznych, chcąc podkreślić większą głębię ostrości, możemy wprowadzić fleksję programu. Taką możliwość dają nam aparaty marki Nikon, w których kręcąc głównym pokrętłem musimy przesunąć całą skalę tak, by aparat pracował na wyższych wartościach przysłony. Jeśli to zrobimy na ekranie przy literze P powinna pojawić się gwiazdka.

Fleksja ma za zadanie chwilowo poprawić automatycznie wybraną kombinację parametrów takich jak czas otwarcia migawki czy przysłony bez zmiany warunków odpowiedniego naświetlenia. Dzięki niej powyższe parametry mogą być wybierane w czasie stosowania automatycznego programu naświetlania obrazu.

Jeśli wiemy już co to jest fleksja programu w aparacie, warto zwrócić uwagę na inne ustawienia, dzięki którym nasze zdjęcia będą perfekcyjnie wykonane. Oto niezbędne poradniki dla każdego:

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)