Co to jest telekonwerter?
Telekonwerter pozwala powiększyć zbliżenie, jakie oferuje obiektyw. Jest to zazwyczaj kilka soczewek w obudowie z bagnetem, które mocujemy między aparatem, a obiektywem albo na obiektywie.
20.01.2020 | aktual.: 20.01.2020 12:20
Co to jest i do czego służy telekonwerter?
Telekonwerter (czyli "extender") to urządzenie stosowane przez fotografów w celu osiągnięcia większego zbliżenia. Oczywiście można kupić dłuższy obiektyw, ale telekonwertery są od nich znacznie tańsze i pozwalają na zwiększenie ogniskowej także najdłuższych obiektywów. Standardowo telekonwertery występują z powiększeniem x1,4, x2 i rzadziej x1,7 lub x3.
Niestety stosując telekonwerter musimy liczyć się ze stratą światła. Po prostu obraz przechodzi przez kolejne soczewki, które pochłaniają jego część. Przy zastosowaniu telekonwertera x2, który z obiektywu 100 mm robi 200 mm, tracimy jednak 4 razy jasność, co odpowiada dwóm przysłonom (2 EV).Przykładowo: z przysłony f/2.8 otrzymujemy f/5.6. Przy telekonwerterze x1,4 zazwyczaj mamy do czynienia z utratą jednej przysłony, czyli 1EV.
Kolejną wadą telekonwerterów jest pogorszenie rozdzielczości, poza tym mamy do czynienia z innymi wadami optycznymi jak winietowanie czy aberracje. Dlatego warto zwrócić uwagę na jakość telekonwertera szczególnie optyczną. Producenci w konstrukcji stosują różne soczewki np. asferyczne, żeby zmniejszyć ich wady optyczne.
Jeżeli fotografujemy akcję to dobrze także zwrócić uwagę czy telekonwerter współpracuje z naszym systemem. Oczywiście najlepiej sprawdzają się rozwiązania systemowe, które pozwalają na wykorzystanie autofokusa i przesyłają dane między obiektywem, a korpusem. Wtedy mamy wrawżenie, jakbyśmy fotografowali obiektywami systemowymi w spójnej całości. Dobrze jest zwrócić uwagę czy telekonwerter ma uszczelnienia, jeżeli korzystamy z takiego uszczelnionego obiektywu i body. W innym przypadku możemy się nieźle zdziwić.
Zazwyczaj telekonwertery są stosowane do lustrzanek i aparatów systemowych (np. bezlusterkowców). Mocujemy je między obiektywem, a korpusem. Najczęściej wykorzystują je fotografowie sportu, fotografowie prasowi oraz miłośnicy dzikiej przyrody. Rzadziej spotykamy telekonwertery mocowane na obiektyw, najczęściej takie rozwiązanie występuje w przypadku aparatów kompaktowych, w których nie ma możliwości innego podpięcia telekonwertera, jak w przypadku aparatów Fujifilm X100F i wcześniejszych modeli. Podobnie sytuacja ma się w przypadku Leiki Q oraz Q2.
Telekonwerter to bardzo dobre rozwiązanie, które pozwala bawić się dłuższymi ogniskowymi bez konieczności wydawania na to bardzo dużych pieniędzy, chociaż za systemowe rozwiązania będziemy musieli zapłacić więcej niż te, opracowane przez producentów niezależnych. Za tę cenę zyskujemy jednak pełną kompatybilność z naszym sprzętem.