"Cyberpunk 2077" w prawdziwym świecie: Niewidomy fotograf robi zdjęcia dzięki okularom

"Cyberpunk 2077" w prawdziwym świecie: Niewidomy fotograf robi zdjęcia dzięki okularom
Marcin Watemborski

14.12.2020 12:36, aktual.: 26.07.2022 14:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bycie niewidomym nie sprawia, że nie można robić zdjęć. Przykładem tego jest Pranav Lal z New Delhi. Fotograf używa aplikacji vOICe. Sprawia ona, że mężczyzna może komponować zdjęcia tak, jak chce. Nie przypomina wam to "wszczepów" z "Cyberpunka 2077"?

vOICe to asystent głosowy dla osób niewidomych, który opisuje otaczającą rzeczywistość. Jest on instalowany jako aplikacja w inteligentnych okularach. Po każdej zmianie pozycji głowy, Pranav Lal otrzymuje informacje na temat tego, co jest przed nim dzięki zaawansowanemu systemowi skanowania i analizy obrazu.

System widzenia działa na zasadzie generowania dźwięku, który zmienia się w zależności od wysokości czy jasności. Wysokość tonów odpowiada za położenie, natomiast natężenie za ekspozycję. Innymi słowy – jeśli coś jest blisko, to dźwięk jest głośny. Użytkownik z czasem uczy się interpretacji sygnałów i funkcjonuje we w miarę wygodny sposób.

Technologia wykorzystywana przez vOICe została stworzona w latach 80. XX wieku przez Petera Meijera. Aplikacja jest dostępna dla wszystkich inteligentnych okularów z systemem Android, lecz oczywiście można to wszystko podkręcić. Pranav Lal opublikował wpis, w którym wyjaśnia, jak stworzył vOICe wykorzystując do tego słuchawki i kamerkę opartą na Raspberry Pi.

Niewidomy wynalazca-fotograf wyjaśnia, że ostateczne urządzenie można niemal dowolnie modyfikować i zmienić w rozwiązanie mobilne. Wystarczy do tego obudowa do Raspberry Pi i powerbank o odpowiedniej mocy. Dzięki zdolnościom technicznym i wiedzy, Lal był w stanie zastąpić wzrok rozwiązaniem niemal jak z ”Cyberpunka 2077”, a to pozwoliło realizować mu się w roli artysty.

India's blind photographer pushes boundaries of technology

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)