Czarnoskóre księżniczki Disneya, czyli wyjątkowy projekt fotograficzny

Czarnoskóre księżniczki Disneya, czyli wyjątkowy projekt fotograficzny
Źródło zdjęć: © © LaChanda Gatson / Creative Soul / [Instagram](https://www.instagram.com/lachandagartistry/)
Marcin Watemborski

31.07.2020 11:37, aktual.: 03.08.2020 09:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Afroamerykańskie księżniczki" to projekt fotograficzny, który pokazuje małe dziewczynki w rolach, inspirowanych bajkami Disneya. Wszyscy znamy te postaci, lecz przeważnie były one ukazywane jako białe kobiety. Alternatywna wersja wygląda naprawdę ciekawie!

Pomysłodawcami projektu są: stylistka fryzur LaChanda Gaton oraz duetu fotograficznego CreativeSoul. Ci czarnoskórzy artyści postanowili przedstawić małe dziewczynki jako księżniczki Disneya z jedną różnicą – wszystkie są Afroamerykankami, a nie białymi dziewczynami, jak w oryginalnych wersjach bajek.

Właściwie każda z księżniczek w projekcie jest postacią fikcyjną, która jest silnie wzorowana na bohaterce z bajki Disneya. Zobaczymy tu m.in. alternatywne wersje: Śnieżki, Kopciuszka, Moany, Ariel, Belli, Anny i Elsy z "Krainy Lodu", Pocahontas, Roszpunki, Jasmine, Nali z "Króla Lwa", czy Tiany z "Księżniczki i żaby", chociaż ta ostatnia w bajce była również czarnoskóra.

Gatson wspomina, że do udziału w projekcie zaprosiła tylko czarnoskórych artystów, by pomogli jej stworzyć wyimaginowany świat, jakim sama go widzi. Chciała tym samym podkreślić "czarną kreatywność" w świecie bajek. W fotografii można zauważyć trend dotyczący ruchu Black Lives Matte - choćby w niedawnych głośnych sesjach magazynu "Vogue" czy późniejszej "Vanity Fair".

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)