Czego ludzie oczekują od aparatów w smartfonach? Badania pokazują to jasno

Czego ludzie oczekują od aparatów w smartfonach? Badania pokazują to jasno

Czego ludzie oczekują od aparatów w smartfonach? Badania pokazują to jasno
Marcin Watemborski
19.03.2021 14:11, aktualizacja: 06.03.2024 22:28

Firma BlinkAI przeprowadziła ankietę wśród 1000 osób z mniej więcej równym rozkładem badanych na użytkowników Androida oraz iOS. Wyniki jasno pokazują, czego ludzie potrzebują od aparatów w smartfonach.

BlinkAI to firma, która nawiązała współpracę z Xiaomi podczas prac nad modelem Mi 11. Dotyczyła ona opracowania dobrego sposobu przetwarzania obrazu podczas nagrywania i fotografowania w kiepskich warunkach oświetleniowych. W Xiaomi Mi 11 po raz pierwszy zostały zastosowane algorytmy sztucznej inteligencji autorstwa BlinkAi w kontekście fotografii obliczeniowej.

Ankieta dotyczyła 1000 Amerykanów, z których 45 proc. jest użytkownikami systemu Android, a 55 proc. systemu iOS. Głównym tematem pytań były oczekiwania dotyczące aparatów w smartfonach. Mimo tego nie było to dla użytkowników najważniejsze. Ci uważali, że wolą mieć w smartfonie lepszą baterię niż lepszy aparat.

Obraz

Co do samej fotografii mobilnej, posiadacze smartfonów powiedzieli, że zależy im na lepszych zdjęciach nocnych i filmach w złych warunkach oświetleniowych (44 proc.), ponad 1/5 ankietowanych marzy o 5-krotnym optycznym zoomie (obiektywy peryskopowe są pożądane!), a 18 proc. badanych chciałoby zobaczyć ulepszone aparaty na przodzie. Filmowanie w 8K i potrójny aparat na tyle zostały zepchnięte na margines z wynikami odpowiednio: 9 i 7 proc.

Jeśli chodzi o podział na użytkowników iPhonów i smartfonów z Androidem – w jednym i drugim przypadku lekko ponad 20 proc. osób było niezadowolonych ze zdjęć nocnych, natomiast w kwestii filmów bardziej kapryśni byli ci z drugiej grupy (26 proc.), bo w przypadki miłośników jabłek było to 19 proc.

Obraz

Patrząc na wyniki sondy – nie są one zadziwiające. Ze względu na małe fizycznie matryce z upchanymi pikselami, efekty zdjęć nocnych nie są najlepsze nawet przy stosowaniu nowych algorytmów sztucznej inteligencji – chociaż tutaj Google ma się czym pochwalić. Obiektywów peryskopowych dających powiększenie rzędu x5 nie znajdziemy w iPhonach przez najbliższe kilka lat, a maksymalny optyczny zoom w iPhone 12 Pro Max to x2,5. Nie można mieć wszystkiego.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)