Czy Michał Karcz zostanie zablokowany na 500px? Portal walczy z jego pracami

Czy Michał Karcz zostanie zablokowany na 500px? Portal walczy z jego pracami
Źródło zdjęć: © © Michał Karcz / [Facebook](https://www.facebook.com/MichalKarczParallelWorlds164176290362738/)
Marcin Watemborski

25.06.2019 10:52, aktual.: 25.06.2019 13:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W regulaminie serwisu 500px jest zapis, informujący o zakazie publikowania cyfrowych manipulacji zdjęciami. Co ciekawe, Michał Karcz został wyróżniony na blogu 500px za bycie ”Mistrzem Photoshopa”. Czy to nie wieje hipokryzją ze strony portalu?

Michał Karcz (Karezoid) zgromadził na swoim profilu na portalu 500px prawie 35 000 obserwujących, prawie 170 000 ocen i blisko 7,5 miliona odsłon. Jego obrazy zostały ponad 10 razy wyróżnione przez ekipę portalu jako ”Editor’s choice”, a dwa razy jako ”Year’s best”.

Artysta otrzymał kilka dni temu maila od władz 500px, w którym został poinformowany o tym, że moderatorzy znaleźli na jego profilu ”treści niefotograficzne”, co jest wbrew zasadom portalu. Dalsza część wiadomości traktowała o możliwości zablokowania jego konta. To zachowanie jest naprawdę interesujące, zwłaszcza, że Michał zajmuje się praktycznie wyłącznie tworzeniem widowiskowych ”sklejek” w Photoshopie.

Po mailu z prośbą o wyjaśnienie sytuacji, Karezoid otrzymał odpowiedź, w której przedstawiciel 500px informuje, że kierunkiem rozwoju portalu jest promowanie czystej fotografii. Dodatkowym punktem jest konieczność posiadania praw autorskich do prezentowanych obrazów. Na końcu pracownik wyznaje swój podziw dla prac Michała, lecz nie zmienia to faktu pogwałcenia regulaminu.

Zastanawia mnie tylko jedno – czy 500px od zawsze było stroną ”czysto fotograficzną”? Szczerze mówiąc nie pamiętam. Jeśli jednak tak było, to prace Michała powinny były zostać usunięte już dawno, bo świadomie złamał regulamin. Jeśli jednak te zmiany nastąpiły później, a wrzucanie manipulacji nie było zabronione, to uważam, że działanie władz portalu jest nie fair. Poza tym – dlaczego nie zespół 500px nie sprawdził prawdziwości prac Karezoida przed ich wyróżnieniem?

Póki co, Michał pożegnał się z publikowaniem prac na 500px. Jego prace możecie znaleźć na Facebooku.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)