Dron przeleciał 100 m od lądującego w Modlinie samolotu

Dron przeleciał 100 m od lądującego w Modlinie samolotu
Źródło zdjęć: © © Krzysztof Basel
Marcin Falana

23.10.2017 10:28, aktual.: 26.07.2022 18:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niestety surowe kary oraz szkolenia nie wystarczają, żeby piloci dronów powstrzymali się przed niebezpiecznymi manewrami. Tym razem pilot samolotu zauważył podczas podchodzenia do lądowania na lotnisku w Modlinie drona, który przeleciał zaledwie 100 m od skrzydła.

Ostatnio pisaliśmy o pierwszym zderzeniu drona z samolotem w Kanadzie, tym razem doszło do poważnego naruszenia prawa w obrębie strefy zakazu lotu dronami w okolicy lotniska Warszawa Modlin. 19 października pilot samolotu lecącego z Leeds w Wielkiej Brytanii zauważył drona, który przeleciał zaledwie 100 m od skrzydła samolotu. Straż Graniczna od razu poinformowała Policję w Nowym Dworze Mazowieckim, która wysłała patrol na miejsce zdarzenia.

Niestety nie udało się ująć sprawców, którzy mogli doprowadzić do katastrofy lotniczej. Trzeba pamiętać, że lądowanie to jeden z bardziej newralgicznych momentów lotu, gdyby dron uderzył w kokpit albo silnik mogło dojść do tragedii. W związku z tym kapitanowie dwóch kolejnych samolotów ze Stansted i East Midlands wylądowali na Okęciu, żeby uniknąć ewentualnego zagrożenia. Niestety to nie pierwszy incydent tego typu w Polsce, na szczęście żaden nie skończył się tragicznie jednak należy dmuchać na zimne i piętnować takie wybryki.

Drony stały się powszechnie dostępne i są częścią sprzętu fotograficznego i filmowego używanego przez profesjonalistów. Należy jednak pamietać, że bez odpowiedniego szkolenia nie powinniśmy latać dronami, a wiedza o strefach całkowitego zakazu lotu takimi urządzeniami jest podstawą. Zachęcamy do przeczytania poradnika Marcina Dobasa - Jak latać dronem i nie pójść siedzieć oraz do zapoznania się z mapą pokazującą miejsca całkowitego zakazu lotów dronami.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)