Dryfujące chmury na Marsie. NASA opublikowała niezwykłe zdjęcia

Kamera łazika Curiosity wykonała 8-klatkowe nagrania dryfujących chmur na Marsie. Zdjęcia, które zarejestrowano w pobliżu góry Mount Sharp, zostały niedawno opublikowane na oficjalnej stronie NASA.

Dryfujące chmury na Marsie. NASA opublikowała niezwykłe zdjęcia
Źródło zdjęć: © © NASA/East News

Jak czytamy we wpisie na stronie NASA, nagrania wykonane przez Curiosity miały pomóc naukowcom oszacować prędkość marsjańskich chmur oraz wysokości na jakiej się znajdują. Zdjęcia zostały wykonane dwukrotnie – 12 grudnia ub.r. oraz 15 lutego 2022 r. Z komunikatu dowiadujemy się, że gdy łazik wykonał pierwsze z tych obrazów, przebywał na Marsie 3325 dni.

Marsjańskie chmury
Marsjańskie chmury© © NASA

Aby uchwycić to niezwykłe zjawisko, trzeba było zastosować specjalną technikę obrazowania. Wynika to z faktu, że chmury marsjańskie są bardzo niewyraźne w atmosferze planety.

  • Wykonano wiele zdjęć, aby uzyskać wyraźne, statyczne tło. Dzięki temu wszystko inne poruszające się na obrazie (takie jak chmury lub cienie) może stać się widoczne po usunięciu tego statycznego tła z każdego pojedynczego obrazu* – wyjaśnia NASA.
Marsjańskie chmury
Marsjańskie chmury© © NASA

Naukowcy oszacowali, że chmury znajdują się ok. 80 km nad powierzchnią planety. We wpisie NASA nie wskazano jednak, z jaką poruszają się prędkością. Amerykańska agencja kosmiczna podkreśla przy tym, że na wskazanej wysokości jest stosunkowo zimno, co może sugerować, że zaobserwowane chmury mogą składać się z lodu zawierającego dwutlenek węgla.

Marsjańskie chmury
Marsjańskie chmury© © NASA
Źródło artykułu:WP Fotoblogia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)