Ważna aktualizacja oprogramowania do aparatów Olympus wprowadza wiele zmian

Ważna aktualizacja oprogramowania do aparatów Olympus wprowadza wiele zmian

Ważna aktualizacja oprogramowania do aparatów Olympus wprowadza wiele zmian
Marcin Falana
09.05.2017 10:54, aktualizacja: 26.07.2022 18:31

Olympus poinformował o większym uaktualnieniu oprogramowania dla bardziej zaawansowanych bezlusterkowców OM-D E-M1 II, E-M5 II oraz PEN-F i dwóch obiektywów. Najciekawiej zapowiada się wsparcie dla pomiaru TTL i trybu HSS dla lamp studyjnych Profoto.

Tym krokiem Olympus chce pokazać, że ich aparaty z wyższej półki nadają się nie tylko do fotografowania w zastanym oświetleniu, ale także do pracy z najbardziej zaawansowanymi, studyjnymi lampami błyskowymi. Nowa funkcjonalność pozwala wpiąć do Olympusów OM-D E-M1 II, E-M5 II oraz PEN-F wyzwalacz Proforo Air Remote TTL-O (O od "Olympus") i cieszyć się błyskaniem bez potrzeby manualnej zmiany parametrów w lampach Profoto Air TTL. Poza tym możemy nimi sterować z poziomu wyzwalacza i zastosować tryb HSS. Odróżnia to też coraz bardziej amatorskie i przystępne cenowo korpusy jak np. OM-D E-M10 II, od flagowych, które oferują coraz bardziej rozbudowaną funkcjonalność.

Olympus OM-D E-M1 II
Olympus OM-D E-M1 II

Olympus OM-D E-M1 II firmware 1.2

Model E-M1 II doczekał się wsparcia dla trybów High Res Shot i Focus Stacking przy zastosowaniu z lampami błyskowymi niezależnych producentów. Ta funkcja jest już obecna w modelach EM-5 oraz PEN-F. E-M1 II zyskał także możliwość podglądu zdjęć na tylnym ekranie w momencie odsunięcia oka od wizjera. Poza tym aparat będzie zapamiętywał ustawiania przycisku AF HOME nawet po wyłączeniu. Olympus poprawił także reprodukcję kolorów w wizjerze, oraz dokładność wyświetlania informacji o naładowaniu baterii.

Olympus OM-D E-M5 II
Olympus OM-D E-M5 II

Olympus OM-D E-M5 II firmware 3.0

Model E-M5 doczekał się funkcji z flagowego E-M1 II polegającą na możliwości zapisania parametrów aparatu na komputerze, które możemy potem wykorzystać do ich przywrócenia czy też wgrania do innego aparatu. Poza tym E-M5 II zyskał możliwość większej kontroli tonów średnich i połączenia punktu AF z pomiarem punktowym.

Olympus PEN F
Olympus PEN F

Olympus PEN F firmware 2.0

Podobnie jak w E-M5, PEN F może teraz zapisywać parametry aparatu na komputerze, które możemy potem wykorzystać. Poza tym pojawił się podgląd i zastosowanie filtrów artystycznych za pomocą dotyku podczas przeglądania zdjęć. Z nowinek warto także wspomnieć o najkrótszym czasie migawki i ISO Auto. Usprawniono także ustawianie ostrości za pomocą dotyku tylnego ekranu LCD, teraz można będzie zmieniać punkt AF, dotykając ekranu podczas fotografowania z użyciem wizjera.

Olympus M.ZUIKO Digital ED 12-100mm f/4.0 IS PRO i M.ZUIKO Digital ED 300mm f/4.0 IS PRO

Aktualizacja objęła także obiektywy M.ZUIKO Digital ED 12-100mm f/4.0 IS PRO i M.ZUIKO Digital ED 300mm f/4.0 IS PRO. W przypadku 12-100mm f/4.0 aktualizacja poprawia wydajność 5-osiowej stabilizacji w aparatach E-M5 Mark II oraz E-M1. Poza tym oba obiektywy z modelem E-M1 II będą oferować lepsze osiągi w trybie silent sequential podczas korzystania ze stabilizacji obrazu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)