Ważna aktualizacja oprogramowania do aparatów Olympus wprowadza wiele zmian

Ważna aktualizacja oprogramowania do aparatów Olympus wprowadza wiele zmian
Marcin Falana

09.05.2017 10:54, aktual.: 26.07.2022 18:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Olympus poinformował o większym uaktualnieniu oprogramowania dla bardziej zaawansowanych bezlusterkowców OM-D E-M1 II, E-M5 II oraz PEN-F i dwóch obiektywów. Najciekawiej zapowiada się wsparcie dla pomiaru TTL i trybu HSS dla lamp studyjnych Profoto.

Tym krokiem Olympus chce pokazać, że ich aparaty z wyższej półki nadają się nie tylko do fotografowania w zastanym oświetleniu, ale także do pracy z najbardziej zaawansowanymi, studyjnymi lampami błyskowymi. Nowa funkcjonalność pozwala wpiąć do Olympusów OM-D E-M1 II, E-M5 II oraz PEN-F wyzwalacz Proforo Air Remote TTL-O (O od "Olympus") i cieszyć się błyskaniem bez potrzeby manualnej zmiany parametrów w lampach Profoto Air TTL. Poza tym możemy nimi sterować z poziomu wyzwalacza i zastosować tryb HSS. Odróżnia to też coraz bardziej amatorskie i przystępne cenowo korpusy jak np. OM-D E-M10 II, od flagowych, które oferują coraz bardziej rozbudowaną funkcjonalność.

Olympus OM-D E-M1 II
Olympus OM-D E-M1 II

Olympus OM-D E-M1 II firmware 1.2

Model E-M1 II doczekał się wsparcia dla trybów High Res Shot i Focus Stacking przy zastosowaniu z lampami błyskowymi niezależnych producentów. Ta funkcja jest już obecna w modelach EM-5 oraz PEN-F. E-M1 II zyskał także możliwość podglądu zdjęć na tylnym ekranie w momencie odsunięcia oka od wizjera. Poza tym aparat będzie zapamiętywał ustawiania przycisku AF HOME nawet po wyłączeniu. Olympus poprawił także reprodukcję kolorów w wizjerze, oraz dokładność wyświetlania informacji o naładowaniu baterii.

Olympus OM-D E-M5 II
Olympus OM-D E-M5 II

Olympus OM-D E-M5 II firmware 3.0

Model E-M5 doczekał się funkcji z flagowego E-M1 II polegającą na możliwości zapisania parametrów aparatu na komputerze, które możemy potem wykorzystać do ich przywrócenia czy też wgrania do innego aparatu. Poza tym E-M5 II zyskał możliwość większej kontroli tonów średnich i połączenia punktu AF z pomiarem punktowym.

Olympus PEN F
Olympus PEN F

Olympus PEN F firmware 2.0

Podobnie jak w E-M5, PEN F może teraz zapisywać parametry aparatu na komputerze, które możemy potem wykorzystać. Poza tym pojawił się podgląd i zastosowanie filtrów artystycznych za pomocą dotyku podczas przeglądania zdjęć. Z nowinek warto także wspomnieć o najkrótszym czasie migawki i ISO Auto. Usprawniono także ustawianie ostrości za pomocą dotyku tylnego ekranu LCD, teraz można będzie zmieniać punkt AF, dotykając ekranu podczas fotografowania z użyciem wizjera.

Olympus M.ZUIKO Digital ED 12-100mm f/4.0 IS PRO i M.ZUIKO Digital ED 300mm f/4.0 IS PRO

Aktualizacja objęła także obiektywy M.ZUIKO Digital ED 12-100mm f/4.0 IS PRO i M.ZUIKO Digital ED 300mm f/4.0 IS PRO. W przypadku 12-100mm f/4.0 aktualizacja poprawia wydajność 5-osiowej stabilizacji w aparatach E-M5 Mark II oraz E-M1. Poza tym oba obiektywy z modelem E-M1 II będą oferować lepsze osiągi w trybie silent sequential podczas korzystania ze stabilizacji obrazu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)