Efekt high key w Adobe Camera RAW [wideoporadnik]

Efekt wysokiego klucza to bardzo popularny styl zdjęć. Jest również bardzo prosty do osiągnięcia już z poziomu ACR / LR. Dziś pokażę Wam, jak zrobić takie zdjęcie w mgnieniu oka!

© Richard Villalon - Fotolia.com
© Richard Villalon - Fotolia.com
Jakub Kaźmierczyk

W ostatnich czasach moja skrzynka zaczyna pękać w szwach. Dostaję od Was mnóstwo maili z pytaniami o różnego rodzaju obróbkę. Niedawno zostałem zapytany o tytułowy efekt, więc spieszę z pomocą :)!

Efekt wysokiego klucza w dużym skrócie oznacza znaczną przewagę jasnych tonów. W tym celu trzeba odpowiednio przygotować zdjęcie już w momencie wyzwalania spustu migawki. Należy znaleźć odpowiednią scenę z przewagą jasnych elementów. Niestety, ale w takich sytuacjach pomiar światła wariuje, mocno obniżając ekspozycję i dążąc do neutralnej szarości.

Żeby  otrzymać prawidłową ekspozycję, należy użyć kompensacji ok. +1-2 EV. Jest to niezbędne, gdyż podnoszenie ekspozycji z poziomu oprogramowania będzie miało fatalny wpływ na jakość zdjęcia. W Internecie łatwo natknąć się na naprawdę beznadziejne przykłady tego typu zdjęć. Wiele osób na siłę chce osiągnąć ten efekt na każdym zdjęciu, a zdecydowanie nie każde zdjęcie się do tego nadaje.

[/blo-link-inner]

Tak więc robiąc zdjęcia z zamiarem osiągnięcia efektu high key, zwracajcie uwagę przede wszystkim na samą scenę i kontrolę ekspozycji. 

Zapraszam na forum.fotoblogia.pl, możecie się tam dzielić swoimi opiniami na temat wideoporadników i zgłaszać swoje propozycje tematów.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)