Efekt high key w Adobe Camera RAW [wideoporadnik]

© Richard Villalon - Fotolia.com
© Richard Villalon - Fotolia.com
Jakub Kaźmierczyk

14.06.2012 14:33, aktual.: 26.07.2022 20:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Efekt wysokiego klucza to bardzo popularny styl zdjęć. Jest również bardzo prosty do osiągnięcia już z poziomu ACR / LR. Dziś pokażę Wam, jak zrobić takie zdjęcie w mgnieniu oka!

W ostatnich czasach moja skrzynka zaczyna pękać w szwach. Dostaję od Was mnóstwo maili z pytaniami o różnego rodzaju obróbkę. Niedawno zostałem zapytany o tytułowy efekt, więc spieszę z pomocą :)!

Efekt wysokiego klucza w dużym skrócie oznacza znaczną przewagę jasnych tonów. W tym celu trzeba odpowiednio przygotować zdjęcie już w momencie wyzwalania spustu migawki. Należy znaleźć odpowiednią scenę z przewagą jasnych elementów. Niestety, ale w takich sytuacjach pomiar światła wariuje, mocno obniżając ekspozycję i dążąc do neutralnej szarości.

Żeby  otrzymać prawidłową ekspozycję, należy użyć kompensacji ok. +1-2 EV. Jest to niezbędne, gdyż podnoszenie ekspozycji z poziomu oprogramowania będzie miało fatalny wpływ na jakość zdjęcia. W Internecie łatwo natknąć się na naprawdę beznadziejne przykłady tego typu zdjęć. Wiele osób na siłę chce osiągnąć ten efekt na każdym zdjęciu, a zdecydowanie nie każde zdjęcie się do tego nadaje.

[/blo-link-inner]

Tak więc robiąc zdjęcia z zamiarem osiągnięcia efektu high key, zwracajcie uwagę przede wszystkim na samą scenę i kontrolę ekspozycji. 

Zapraszam na forum.fotoblogia.pl, możecie się tam dzielić swoimi opiniami na temat wideoporadników i zgłaszać swoje propozycje tematów.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także