Facebook odpiera zarzuty Wall Street Journal i publikuje swój raport. Oto wyniki badań

Facebook odpiera zarzuty Wall Street Journal i publikuje swój raport. Oto wyniki badań

Facebook odpiera zarzuty Wall Street Journal i publikuje swój raport. Oto wyniki badań
Marcin Watemborski
01.10.2021 12:58, aktualizacja: 26.07.2022 14:21

Gigant taki jak Facebook nie może rzucać słów na wiatr. Dopiero co pisaliśmy o tym, że mają zostać opublikowane raporty wewnętrznych badań dotyczących szkodliwości Instagrama, a te już są, Na dodatek opatrzone obszernym komentarzem. Zalążkiem całej afery był artykuł w Wall Streeet Journal, który wzbudził zainteresowanie senatorów USA.

Słowem wstępu, artykuł opublikowany w Wall Street Journal uderzył bardzo mocno w Facebooka, właściciela Instagrama od 2012 roku. Treść ukazywała przerażające wyniki badań wewnętrznych firmy, dotyczących szkodliwości ich produktu na zdrowie psychiczne nastolatków, głównie dziewcząt. Zostały tam opublikowane slajdu z materiałów wewnętrznych, które jasno wskazywały odsetek osób o konkretnych problemach.

Tematem zainteresował się senat USA, nie zabrakło też wypowiedzi wiceprezesów Facebooka oraz obietnic na temat udostępnienia materiałów ukazanych w WSJ. To ostatnie właśnie się stało. Na specjalnej stronie internetowej firmy, przeczytamy to, jak Facebook odnosi się do zarzutów z artykułu. Poniżej możecie przeczytać konkretne wytłumaczenie.

Zarzut: 1/3 nastolatek zaczęła postrzegać swoje ciało gorzej z powodu treści na Instagramie.

[b]Wyjaśnienie[/b]: WSJ nie wzięło pod uwagę, że nie jest to 1/3 wszystkich ankietowanych, tylko dziewcząt, które zaznaczyły, że mają zaburzone postrzeganie własnego ciała, odczuwają samotność, niepokój, smutek oraz przyznały się do problemów z odżywianiem.

Zarzut: 14 proc. ankietowanych nastoletnich chłopców z USA stwierdziło, że postrzegają swoje ciało gorzej przez publikacje treści na Instagramie. 40 proc. nastolatków ogółem doświadczyło pogorszenia swojej samooceny przez porównywanie się do treści na Instagramie

[b]Wyjaśnienie:[/b] Ponownie chodzi o nastolatków, którzy wykazali istnienie problemów z postrzeganiem swojego ciała, zaburzeń odżywiania etc. Facebook zwraca uwagę, że 50 proc. chłopców z USA oraz 36 proc. chłopców z Wielkiej Brytanii stwierdziło, że media społecznościowe podnoszą ich samoocenę. W uwagach do treści dt. zaburzeń odżywiania etc., 12 z 12 pytanych chłopców zaznaczyło, że Instagram sprawia, że czują się lepiej, a nie gorzej.

Obraz

Zarzut: Nastolatkowie winią Instagram za zwiększone odczucie niepokoju oraz depresję. Ta tendencja przejawia się we wszystkich grupach.

[b]Wyjaśnienie:[/b] Badania na grupie 40 nastolatków z USA i 40 z Wielkiej Brytanii dotyczyły tych osób, które już zmagają się z problemami psychicznymi. Ogół ankietowanych podkreśla, że media społecznościowe poprawiają ich samopoczucie.

  • 57 proc. dziewcząt, które zmaga się ze smutkiem powiedziało, że Instagram im pomaga, a 34 proc., że nie ma wpływu. 9 proc. stwierdziło pogorszenie swojego stanu.

    51 proc. dziewcząt zmagających się z samotnością powiedziało, że Instagram poprawia ich sytuację, 36 proc., że nie ma wpływu, 13 proc. określiło swój stan jako gorszy.

    40 proc. dziewcząt doświadczających stanów lękowych powiedziało, że Instagram im pomaga, 48 proc, że nie ma wpłwu, natomiast 12 proc., że im się pogorszyło.

Zarzut: 13 proc. nastolatków z Wielkiej Brytanii i 6 proc. z USA powiedziało, że na ich myśli samobójcze ma wpływ Instagram.

[b]Wyjaśnienie:[/b] Zaledwie ok. 1 proc. ankietowanych zgłosiło, że miało myśli samobójcze. Grupa badawcza składała się z 1296 nastolatków z USA oraz 1309 z Wielkiej Brytanii. Realna ilość takich osób jest mniejsza niż mogłoby się wydawać, a podane prze WSJ dane odnoszą się do 13 proc. i 6 proc. odpowiednio w ramach 1-procentowej grupy.

Mimo tego, Facebook zadeklarował podjęcie działań prewencyjnych w kontekście zamachów samobójczych.

Badanie wskazało, że 38 proc. dziewcząt z myślami samobójczymi powiedziało, że Instagram im pomaga, a 19 proc., że nie ma wpływu.

Zarzut: 40 proc. użytkowników Instagrama, którzy czują się nie atrakcyjni, podało Instagram jako zalążek problemu. Około 1/4 nastolatków, którzy określili się jako niewystarczająco dobrzy, powiedzieli, że powodem jest Instagram. Wielu innych poddających wątpliwości swoją pewność siebie i wiarę w przyjaźń podało Instagram jako punkt zapalny.

[b]Wyjaśnienie:[/b] Prawie 3-krotnie więcej osób powiedziało, że Instagram sprawia, że są bardziej zadowoleni ze swojego życia względem tych, które są niezadowolone. Celem inwestycji w badania jest jednak wyciągnięcie różnych wniosków i włożenie wszelkich starań, by zminimalizować to, co złe, a zmaksymalizować to, co dobre. Sugestia, jakoby Instagram był dla nastolatków zwyczajnie zły nie jest poparte faktami.

Trzeba przyznać, że odniesienia Facebooka do zarzutów wydają się bardzo rzeczowe i poparte konkretnymi danymi. Nie ma to jedna wpływu na przesłuchania senatu, które i tak się odbędą. Całość badania w języku angielskim dostępna jest na stronie internetowej Facebooka.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)