Falcon 9 na polskim niebie: Nasi czytelnicy ujęli rakietę wynoszącą satelity Starlink

Falcon 9 na polskim niebie: Nasi czytelnicy ujęli rakietę wynoszącą satelity Starlink
Źródło zdjęć: © © Rafał Kotylak
Marcin Watemborski

23.04.2020 11:03, aktual.: 23.04.2020 13:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

22 kwietnia 2020 roku o godzinie 21:37 czasu polskiego na niską orbitę okołoziemską trafiło kolejne 60 satelitów misji Starlink. Łącznie jest ich teraz aż 422, a docelowo ma być ich nawet 42 000! Nasi czytelnicy bacznie obserwowali nocne niebo i przesłali nam filmy oraz zdjęcia, pokazujące przelot rakiety Falcon 9 nad Polską.

Głównym celem misji Starlink jest zapewnienie dostępu do szerokopasmowego internetu w najdalszych zakątkach Ziemi. W tym celu na niskiej orbicie okołoziemskiej będą latały satelity, które są na nią wynoszone przez rakietę Falcon 9. 22 kwietnia 2020 roku wystartowała ona z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie, wyposażona w 60 kolejnych satelitów.

Pociągi Starlink są widoczne na nocnym niebie dzięki zainstalowanych na nich lustrzanych panelach słonecznych, które bardzo silnie odbijają światło. Mają również szukacze gwiazd i ładunki jonowe. Waga jednej satelity to około 260 kilogramów, ale nie ma się czego obawiać przy awarii. Zostały zaprojektowane tak, by spalić się całkowicie przy wchodzeniu w ziemską atmosferę.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/5]

Misja Starlink 7 była już 84-tym startem Falkona 9, co sprawia, że stał się on najbardziej aktywną rakietą w historii. Misje Falkona trwają od 10 lat, a są one poprzedzone długimi badaniami. Przed wczorajszym startem, naukowcy oszacowali, że na 90 proc. będą dobre warunki i tak też się stało. Około godziny 22:05 rakieta Falcon 9 była widoczna nad południowo-zachodnią częścią Polski, co udało się zarejestrować naszym czytelnikom.

Oprócz zdjęć, dostaliśmy też świetny film, który pokazuje rakietę na polskim niebie.

Falcon 9 nad Polską 22 04 2020

Satelity Starlink natomiast będą widoczne nad Polską aż do wczesnych godzin porannych w niedzielę, 26 kwietnia 2020 roku, wiec jeśli nie zdążyliście jeszcze zrobić swoich zdjeć, macie szansę.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)