Fascynująca historia sprzedaży aparatów między 1951-2015 r.

Fascynująca historia sprzedaży aparatów między 1951-2015 r.

Nikon D5
Nikon D5
Marcin Falana
22.02.2016 15:43, aktualizacja: 26.07.2022 19:11

Przedstawiamy kilka wykresów, które pokazują jak kształtował się rynek aparatów fotograficznych w Japonii w latach od 1951 do 2015 r.

Benedict Evans to technologiczny pasjonat, który opublikował ostatnio kilka ciekawych wykresów obrazujących kondycję rynku aparatów fotograficznych. Dane zostały zebrane przez CIPA - Camera & Imaging Products Association i odnoszą się do sprzedaży aparatów w Japoni.

Jak widzimy na wykresie, aparaty analogowe miały bardzo długi okres dobrej sprzedaży trwający ponad 50 lat. Do momentu kiedy wyparły je z rynku aparaty cyfrowe. Od 2003 roku kiedy sprzedaż aparatów analogowych była równa cyfrowym aparatom kompaktowym widzimy już drastyczny spadek sprzedaży aparatów na kliszę.

Zasługą aparatów cyfrowych jest natomiast upowszechnienie tych urządzeń. Aparaty cyfrowe stały się dużo bardziej dostępne niż kiedykolwiek i dużo więcej ludzi może sobie na nie pozwolić. Wpływ na to ma także technologia cyfrowa, która w łatwy sposób daje nam zdjęcie, które można natychmiast obejrzeć. Nie wspominając o tym, że karta pamięci pomieści dużo więcej niż klisza, dzięki czemu fotografowanie jest po prostu tańsze.

Powszechny dostęp do aparatów w smartfonach jest kolejnym punktem zwrotnym dla sprzedaży aparatów tym razem cyfrowych. Wie o tym GoPro, które w ostatnim czasie przeżywa poważne problemy.

Przyzwoite aparaty w smartfonach dają osiągi fotograficzne satysfakcjonujące większość użytkowników, więc przed aparatami cyfrowymi kolejna rewolucja. Widać zresztą drastyczny spadek sprzedaży cyfrowych kompaktów od roku 2012, od kiedy upowszechniają się coraz lepsze fotograficzne smartfony.

Co sądzicie o takich informacjach z rynku japońskiego i czy można je przełożyć na nasz rynek? Dajce nam znać w komentarzach.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)