Film "latającego pociągu" z 1902 roku został pokolorowany i odtworzony w 4K

Film "latającego pociągu" z 1902 roku został pokolorowany i odtworzony w 4K

Film "latającego pociągu" z 1902 roku został pokolorowany i odtworzony w 4K
Marcin Watemborski
24.08.2020 06:35, aktualizacja: 26.07.2022 14:47

Ostatnio coraz większą popularność zyskują historyczne nagrania, które są przerabiane tak, by spełniały współczesne standardy. Najnowszym dziełem specjalisty w tej dziedzinie jest ”latający pociąg” z Niemiec z 1902 roku. Denis Szirajew sprawił, że wygląda doskonale!

O Denisie Szirajewie i jego pracach zrobiło się głośno, gdy pokazał światu odtworzony film braci Lumiere "Wjazd pociągu na stację w La Ciotat" z 1896 roku. Wówczas chodziło jedynie o przetworzenie obrazu tak, by można było go odtworzyć w rozdzielczości 4K oraz klatkażu 60 kl./s

Nowym dziełem jest zremasterowany przejazd kolei nadziemnej Wuppertaler Schwebebahn, nagrany w 1902 roku. Tutaj Szirajew poszedł już znacznie dalej. Film zobaczymy nie tylko w lepszej rozdzielczości, ale również w kolorze! Oryginalny obraz został nagrany na taśmie filmowej 68 mm przez amerykańską firmę Biograph.

[60 fps] The Flying Train, Germany, 1902

Cud techniki początku XX wieku

Wuppertaler Schwebebahn jest najstarszą działającą linią kolejową zawieszoną nad ziemią. Jednocześnie jest też najdłuższa. Została ona wybudowana w mieście Wuppertal i łączy dzielnice Oberbarmen i Vohwinkel. Do jednoszynowej kolei dwutorowej są podwieszone wagoniki, które pokonują łącznie trasę 13,3 km, a aż 10 km przebiega 12 metrów nad wodą.

Pierwszy odcinek kolei – Kluse-Zoo – został otwarty 1 marca 1901 roku. Projekt Egena-Lagena został pochwalony osobiście przez cesarza Wilhelma II po próbnej przejażdżce 24 października 1900 roku. Z czasem szyny oraz wagoniki trzeba było usprawniać, a dzięki włożonej w to pracy kolej działa do dziś i stanowi jedną z najciekawszych atrakcji Wuppertalu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)