Film "latającego pociągu" z 1902 roku został pokolorowany i odtworzony w 4K

Film "latającego pociągu" z 1902 roku został pokolorowany i odtworzony w 4K
Marcin Watemborski

24.08.2020 06:35, aktual.: 26.07.2022 14:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ostatnio coraz większą popularność zyskują historyczne nagrania, które są przerabiane tak, by spełniały współczesne standardy. Najnowszym dziełem specjalisty w tej dziedzinie jest ”latający pociąg” z Niemiec z 1902 roku. Denis Szirajew sprawił, że wygląda doskonale!

O Denisie Szirajewie i jego pracach zrobiło się głośno, gdy pokazał światu odtworzony film braci Lumiere "Wjazd pociągu na stację w La Ciotat" z 1896 roku. Wówczas chodziło jedynie o przetworzenie obrazu tak, by można było go odtworzyć w rozdzielczości 4K oraz klatkażu 60 kl./s

Nowym dziełem jest zremasterowany przejazd kolei nadziemnej Wuppertaler Schwebebahn, nagrany w 1902 roku. Tutaj Szirajew poszedł już znacznie dalej. Film zobaczymy nie tylko w lepszej rozdzielczości, ale również w kolorze! Oryginalny obraz został nagrany na taśmie filmowej 68 mm przez amerykańską firmę Biograph.

[60 fps] The Flying Train, Germany, 1902

Cud techniki początku XX wieku

Wuppertaler Schwebebahn jest najstarszą działającą linią kolejową zawieszoną nad ziemią. Jednocześnie jest też najdłuższa. Została ona wybudowana w mieście Wuppertal i łączy dzielnice Oberbarmen i Vohwinkel. Do jednoszynowej kolei dwutorowej są podwieszone wagoniki, które pokonują łącznie trasę 13,3 km, a aż 10 km przebiega 12 metrów nad wodą.

Pierwszy odcinek kolei – Kluse-Zoo – został otwarty 1 marca 1901 roku. Projekt Egena-Lagena został pochwalony osobiście przez cesarza Wilhelma II po próbnej przejażdżce 24 października 1900 roku. Z czasem szyny oraz wagoniki trzeba było usprawniać, a dzięki włożonej w to pracy kolej działa do dziś i stanowi jedną z najciekawszych atrakcji Wuppertalu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także