#strajkkobiet Fotoreporterzy zaatakowani gazem pieprzowym w trakcie protestów

#strajkkobiet Fotoreporterzy zaatakowani gazem pieprzowym w trakcie protestów

Protesty w Poznaniu
Protesty w Poznaniu
Źródło zdjęć: © Adrian Wykrota/Facebook
Karolina Modzelewska
26.10.2020 18:10, aktualizacja: 26.07.2022 14:42

W trakcie protestów w Poznaniu fotografowie wykonujący swoją pracę zostali potraktowani gazem pieprzowym przez funkcjonariuszy policji. Gaz staje się coraz lepiej znany uczestnikom marszów przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego, którzy licznie wychodzą na ulice i zdecydowanie upominają się o prawa kobiet.

W całej Polsce odbywają się protesty przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego, za sprawą której przepis pozwalający na aborcję płodu z poważnymi wadami wrodzonymi został uznany za niezgodny z Konstytucją.

#strajkkobiet Polki i Polacy protestują przeciwko decyzji TK

Mieszkańcy m.in. Warszawy, Poznania, Gdańska, Torunia, Wrocławia czy Krakowa wyszli na ulice, gdzie manifestują swój sprzeciw. Gorąco jest nie tylko na ulicach, ale i w sieci, gdzie co chwila publikowane są zdjęcia obrazujące sytuację w kraju. Wiele z nich pokazuje działania służb, które często w bezwzględny sposób walczą z protestującymi.

Adrian Wykrota – fotograf i dokumentalista zamieścił na swoim profilu na portalu Facebook zdjęcie, które przedstawia trudy pracy w tym burzliwym dla naszego kraju momencie. Kadr wykonany 25 października przedstawia dwóch fotografów chwilę po tym, jak zostali potraktowani gazem pieprzowym podczas protestów w Poznaniu.

W trakcie protestu tego dnia było bardzo burzliwie. Wszystko działo się na Ostrowie Tumskim, gdzie protestujący rzucali w policjantów jajkami i kamieniami, słychać było także wystrzał petardy. Według policji w pewnym momencie na funkcjonariuszy rzucił się mężczyzna stojący w tłumie. Policja użyła gazu pieprzowego, który dosięgnął także będących w pobliżu fotoreporterów. Biuro prasowe poznańskiej policji zapewnia, że nie był to atak na dziennikarzy.

Gaz pieprzowy przeciwko protestującym

Gaz pieprzowy jest wykorzystywany głównie do samoobrony. Stanowi jeden z lakrymatorów (drażniących bojowych środków trujących), w przypadku którego substancją czynną jest kapsaicyna. Nie powinno się go zmywać wodą, ponieważ takie działanie może wywołać ponowne podrażnienie śluzówek. Gaz najlepiej usuwać przy użyciu mleka lub tłustej oliwki dla dzieci, które rozpuszczają kapsaicynę.

Więcej zdjęć można obejrzeć na oficjalnej stronie internetowej Adriana Wykroty.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)