Fujifilm GFX100 IR – stworzony dla świata nauki

Fujifilm GFX100 IR – stworzony dla świata nauki

Fujifilm GFX100 IR – stworzony dla świata nauki
Marcin Watemborski
25.11.2020 08:19, aktualizacja: 25.11.2020 09:19

Fujifilm GFX100 IR to znany średnioformatowy kolos, ale w specjalnym wydaniu. Dzięki modyfikacjom pozwoli na fotografowanie gwiazd, jak również zwiększenie rozdzielczości. Będzie można wykonać zdjęcia o rozmiarze aż 400 megapikseli!

Firma Fujifilm poinformowała o premierze nowej wersji swojego średnioformatowego flagowca. Aparat Fujifilm GFX100 IR to bezlusterkowiec o fizycznie większej matrycy, który natywnie pozwala na osiągnięcie obrazów o rozdzielczości 100 Mpix, a dzięki technologii Pixel Shift Multi-Shot może być to aż 400 Mpix.

Producent przedstawia nową wersję korpusu, jako stworzony do realizacji materiałów naukowo-badawczych, jednak fotografia podczerwona sprawdza się doskonale w astrofotografii oraz zdjęciach artystycznych, co udowodnił już Tomasz Lazar pracując nad swoim materiałem opowiadającym o lesie Aokigahara.

Technologia Pixel Shift Multi-Shot opiera się na znanym rozwiązaniu łącznia serii obrazów, która została wykonana z przesunięciem matrycy światłoczułej. W połączeniu ze zdjęciami podczerwonymi, może być to bardzo przydatne narzędzie do rejestrowania historycznych dokumentów ze wszystkimi jego szczegółami, jak dawne ślady tuszu, czy analiza podłoża.

Fujifilm GFX100 IR będzie dostępny na zamówienie tylko pod ściśle określonymi w umowie warunkami użytkowania. Nie będzie można go kupić za pośrednictwem sklepów. Aparat pojawi się w pierwszym kwartale 2021 roku.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)