Fujifilm X-T1 Graphite Silver Edition – nowe wykończenie i nie tylko

Fujifilm X‑T1 Graphite Silver Edition – nowe wykończenie i nie tylko

Fujifilm X-T1 Graphite Silver Edition – nowe wykończenie i nie tylko
Krzysztof Basel
10.09.2014 09:57, aktualizacja: 10.09.2014 11:57

Fujifilm X-T1 Graphite Silver Edition wyróżnia się przede wszystkim nowym srebrnym wykończeniem kolorystycznym, ale nie tylko. W aparacie zastosowano elektroniczny spust migawki (1/32000 s) i dodano nowy tryb symulacji filmu. Więcej dodatków zostanie wprowadzonych już niebawem wraz z aktualizacją oprogramowania wewnętrznego.

Zgodnie z informacją prasową producenta, korpus aparatu Fujifilm X-T1 Graphite Silver Edition został pokryty trzema warstwami powłoki w następujący sposób:

 • Pierwszy etap: po zabezpieczeniu magnezowego korpusu przed utlenianiem nałożono matową, czarną powłokę gruntową (podkład). To pozwoliło uzyskać głębsze tonacje i wyróżnić najjaśniejsze strony aparatu.
 • Drugi etap: obracając korpus z dużą szybkością, nałożono na niego cienkie warstwy drobnych cząsteczek farby z wykorzystaniem sterowanej komputerowo technologiiwielopoziomowego powlekania cienkowarstwowego. W efekcie powstała grafitowo-srebrna powłoka o gładkim wykończeniu i luksusowym połysku.
 • Trzeci etap: przezroczysta warstwa wykończeniowa nadająca głęboki połysk. Dodanie niewielkiej ilości czarnego barwnika do bezbarwnej warstwy przezroczystej sprawiło, że odcień aparatu nieznacznie się zmienia w zależności od padającego na niego światła, co dodatkowo podkreśla jego kształt i wygląd.
Obraz

Nowe wykończenie korpusu to nie jedyna nowość w Fujifilm X-T1 Graphite Silver Edition. Producent zastosował tu nowy elektroniczny spust migawki o maksymalnej szybkości 1/32000 s. Aby zablokować działanie mechanicznego spustu migawki, wystarczy wybrać którekolwiek ustawienie szybkości elektronicznego spustu. Takie rozwiązanie zapewnia bezszelestną pracę, co idealnie sprawdza się podczas fotografowania śpiących dzieci, zwierząt, ślubów i nie tylko. Ponadto elektroniczny spust migawki można ustawiać w krokach co 1/3 w zakresie od 1 s do 1/32000 s.

Obraz

Udoskonalono również pracę elektronicznego wizjera, wprowadzając naturalny podgląd na żywo. Jest to funkcja, która usuwa ustawienia jakości obrazu z wizjera na czas fotografowania i wyświetla naturalny, rzeczywisty obraz zbliżony do tego, co ludzkie oko widzi w wizjerze optycznym.

Obraz

Nie zabrakło też nowego trybu symulacji filmu Classic Chrome, który tworzy zdjęcia o subtelnych kolorach i stonowanych odcieniach przypominających klasyczne filmy pozytywowe.

Obraz

Firma Fujifilm już teraz zapowiedziała wprowadzenie kolejnych 10 usprawnień dostępnych w grudniu 2014 r. dzięki planowanej aktualizacji oprogramowania firmware dla aparatów Fujifilm X-T1 w obu wersjach. Oto zmiany:

 • Bezpośredni wybór pola autofokusa. Aktualizacja umożliwi wybieranie pola ostrości czterokierunkowym przyciskiem nawigacyjnym bez potrzeby naciskania przycisku Fn.
 • Odblokowanie przycisków AE-L i AF-L. Przyciski AE-L i AF-L są obecnie zablokowane, ale będą wymienne w zależności od preferencji użytkownika.
 • Zmienne pole ostrości w trybie MF. Po aktualizacji, pracując w trybie ręcznego ustawiania ostrości, przyciskiem AF-L będzie można zmienić wielkość pola ostrości przy włączonym błyskawicznym autofokusie.
 • Bezpośredni wybór trybu makro. W trybie autofokusa aktualizacja umożliwi włączenie lub wyłączenie funkcji makro bez konieczności przywoływania menu podręcznego.
 • Dostosowywanie menu Q. Aby dodatkowo zwiększyć wydajność menu Q (dającego szybki dostęp do często używanych funkcji), aktualizacja pozwoli na dostosowanie pozycji i układu menu do preferencji użytkownika.
 • Nowe opcje szybkości rejestracji filmów. Aktualizacja doda do obecnie dostępnych szybkości (60 i 30 kl./s) opcje 50, 25 i 24 kl./s. Szybkości 50 i 25 kl./s umożliwią edycję wideo w regionach PAL (w tym w Europie) bez konieczności konwersji. Szybkość 24 kl./s pozwoli natomiast rejestrować filmy wyglądające prawie tak, jak w kinie.
 • Rejestracja ręczna w trybie wideo. Aktualizacja umożliwi wybór czułości ISO przed rozpoczęciem rejestracji filmu oraz dostosowanie przysłony i czasu naświetlania w trakcie nagrywania.
 • Funkcja autofokusa z detekcją fazową w trybie błyskawicznego autofokusa. W trybie błyskawicznego autofokusa, który włącza się przyciskiem AF-L podczas ręcznego ustawiania ostrości, będzie można skorzystać z funkcji autofokusa z detekcją fazową, która przyspiesza ogniskowanie.
 • Blokowanie pola pomiaru i pola ostrości. Użytkownicy będą mogli zablokować pozycję pola autofokusa i pola pomiaru w trybie pomiaru punktowego.
 • Zwiększenie czasu naświetlania w trybie przesunięcia programowego. Aktualnie najwolniejszym ustawieniem w trybie przesunięcia programowego jest opcja 1/4 s, ale zostanie ona zwiększona do maksymalnie 4 s.

Dla przypomnienia, w środku aparatu Fujifilm X-T1 znajduje się matryca APS-C X-Trans CMOS II o rozdzielczości 16 megapikseli bez filtra dolnoprzepustowego, która współpracuje z procesorem EXR II. Ten duet pozwala na fotografowanie z czułością w zakresie ISO 200 - ISO 6400 z możliwością rozszerzenia o ISO 100, ISO 12800, ISO 25600 i ISO 51200, czasami 1/32000 s/ - 1/4000 s. – 30 s. oraz prędkością do 8 kl./s. Jest też możliwość nagrywania filmów Full HD 1920 x 1080 60p, 30p. Z części pikseli na matrycy korzysta system AF bazujący na detekcji fazy. W połączeniu z procesorem EXR II system ma reagować w czasie 0,08 s. Na pokładzie Fujifilm X-T1 jest także moduł Wi-Fi. Aparat jest wyposażony w wizjer OLED o rozdzielczości 2,36 mln punktów, powiększeniu aż 0,77 x oraz kącie widzenia 38 stopni po przekątnej i 31 w poziomie, a także odchylany wyświetlacz LCD o rozdzielczości 1,04 mln punktów, który jest wyposażony w elementy ze szkła hartowanego.

Obraz

Bezlusterkowiec Fujifilm X-T1 Graphite Silver Edition trafi do sprzedaży w listopadzie 2014 r. w cenie ok. 5900 zł (korpus). To o ok. 800 zł więcej, niż sugerowana cena standardowego modelu X-T1 i o ok. 1500 zł więcej, niż cena rynkowa.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)