Fujifilm X-T2 - profesjonalny bezlusterkowiec z matrycą APS-C

Fujifilm X‑T2 - profesjonalny bezlusterkowiec z matrycą APS‑C

Fujifilm X-T2
Fujifilm X-T2
Marcin Falana
07.07.2016 04:44, aktualizacja: 17.10.2016 18:31

Fujifilm X-T2 to zaawansowany bezlusterkowiec, wyposażony w 24,3-megapikselową matrycę X-Trans CMOS III, bez filtra dolnoprzepustowego oraz wizjer elektroniczny OLED, o rozdzielczości 2,36 miliona punktów i powiększeniu 0,77x. X-T2 obiecuje ulepszony system AF i dodatkową funkcjonalność z pionowym uchwytem, jak np. zdjęcia seryjne do 11 kl/s.

W ofercie Fujifilm mamy teraz dwa flagowe aparaty - klasyczny, przypominający dalmierz X-Pro2 oraz X-T2. Model X-T2 jest dedykowany do cięższych obiektywów premium zoom, ponieważ oferuje lepszy uchwyt i dodatkowy pionowy grip.

Obraz
© © MF

Fujifilm X-T2, jako nowszy, wprowadza jednak kilka ulepszeń. Pomimo zastosowania tej samej 24,3-megapikselowej matrycy X-Trans, co w X-Pro2, czujniki fazowe autofokusu umieszczono na niej szerzej, dzięki czemu jego działanie jest znacznie lepsze.

 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
[1/7]

W tym modelu Fujifilm skupiło się na autofokusie, szczególnie na trybie ciągłym, chcąc pod tym względem dorównać profesjonalnym lustrzankom. Poza poszerzonym obszarem działania detekcji fazy, Fujifilm poprawiło też próbkowanie autofokusu w trybie ciągłym przy zdjęciach seryjnych. Pozwoliło to także zmniejszyć moment zaciemnienia obrazu w wizjerze, dzięki czemu X-T2 będzie się bardziej fotografowało jak lustrzanką. Jakby tego było mało - Fujifilm wprowadziło w tym modelu szczegółowe możliwości dostosowania trybu ciągłego autofokusu do charakterystyki ruchu obiektu, jaki będziemy fotografować. Do dyspozycji mamy trzy parametry albo pięć presetów, które ułatwią decyzję.

 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
[1/5]

Wracając do wizjera OLED, który ma rozdzielczość 2,36 miliona punktów i powiększenie 0,77x - Fujifilm chwali się poprawą jego obrazu w słabym oświetleniu oraz w trakcie ostrzenia. Tylny ekran LCD jest uchylany w trzech kierunkach. To rozwiązanie wprowadzono po raz pierwszy w modelach serii X, dzięki czemu można odchylać go w górę i w dół, zarówno przy poziomym jak i pionowym kadrowaniu.

Fujifilm X-T2
Fujifilm X-T2

Widać, że Fujifilm kieruje swoje flagowe modele do profesjonalistów. Fujifilm X-T2 wprowadza kilka rozwiązań, znanych z profesjonalnych lustrzanek, jak chociażby dodatkowy nawigator dedykowany tylko do zmiany punktu AF. Poza tym uchwyt jest większy, wartości na tarczy korekty ekspozycji zwiększono do +/- 5 EV, dodano podwójne gniazdo kart pamięci oraz powiększono muszlę oczną.

 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
[1/6]

Pod względem filmowania X-T2 oferuje rozdzielczość 4K, przy przeliczniku ogniskowej 1,17x. Maksymalna długość filmu to 10 minut, natomiast w trybie Full HD możemy nagrać 15 minut materiału wideo. Dodatkowo do dyspozycji użytkowników jest możliwość filmowania z filtrami, jak: Velvia, Provia czy inne - wszystko w 4K.

Fujifilm X-T2 z pionowym uchwytem
Fujifilm X-T2 z pionowym uchwytem

Kolejnym elementem, który może świadczyć o profesjonalnym przeznaczeniu X-T2, jest dedykowany uchwyt pionowy, który poprawia osiągi aparatu zarówno pod względem szybkości działania, odświeżania wizjera, zdjęć seryjnych, nie wspominając oczywiście o możliwości zastosowania trzech baterii. Poza tym z pionowym uchwytem możemy nagrywać dłuższe filmy w 4K (do 30 min.) i podłączyć słuchawki.

Obiektywy systemu Fujifilm X
Obiektywy systemu Fujifilm X© @ MF

Przy okazji premiery X-T2 dowiedzieliśmy się także o planach Fujifilm na kolejne obiektywy do systemu X. Jeszcze w tym roku zobaczymy obiektyw 23 mm f/2 R WR, a w przyszłym 50 mm f/2 R WR oraz 80 mm f/2.8 R LM OIS WR Macro.

EF-X500
EF-X500

Poza tym zobaczyliśmy też reporterską lampę błyskową EF-X500 z liczbą przewodnią równą 50 i obsługą ogniskowych od 24 do 105 mm, a z panelem szerokokątnym - 20 mm. Lampa umożliwia zdalną obsługę do trzech grup roboczych z poziomu korpusu X-T2, ale potrzebujemy do tego jednej lampy na aparacie.

Fujifilm X-T2
Fujifilm X-T2

Ceny sugerowane to 7399 za sam korpus Fujifilm X-T2, natomiast z obiektywem 18-55 mm to już wydatek około 8499 zł. Za sam uchwyt pionowy trzeba będzie zapłacić około 1399 zł.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)