Fujifilm X‑T4: stabilizowana matryca, wielki akumulator i nowa migawka
Tak, jak się spodziewaliśmy, dzień przywitał nas premierą nowego flagowca ze stajni Fujifilm. Model Fujifilm X-T4 zastąpi model Fujifilm X-T3, dając użytkownikom jeszcze więcej profesjonalnych opcji, zamkniętych w znanej i lubianej bryle.
Użytkownicy systemu Fujifilm od dawna czekali na zaimplementowanie systemu stabilizowania matrycy w korpusach X-T. Fujifilm X-T4 został wyposażony w IBIS, ma również nową migawkę, akumulator i profesjonalne funkcje filmowe. Oczywiście wciąż mamy do czynienia z matrycą APS-C.
Stabilizacja matrycy w Fujifilm X-T4 zapewnia obraz nieporuszony w 5 osiach do 6,5 EV podczas pracy z obiektywami XF i XC. Jednak IBIS współpracuje jedynei z 18 z 29 obiektywów. Producent obiecuje dokładność wykrywania drgań około 8 razy lepszą niż w Fujifilm X-H1. Sam mechanizm jest o 30 proc. mniejszy i 20 lżejszy niż ten z X-H1.
Nowa ultraszybka migawka szczelinowa została wykonana na bazie bezrdzeniowego silnika prądu stałego, który pozwoli rejestrować do 15 kl./s w trybie zdjęć seryjnych (migawka mechaniczna) lub do 30 kl./s (migawka elektroniczna). Czas reakcji sięga 0,035 sekundy. Żywotność mechanizmu migawki została oszacowana na 300 000 cyklów. Jest on też cichszy w porównaniu do Fujifilm X-T3 aż o 30 proc.
W Fujifilm X-T4 znajdziecie nowy akumulator NP-W235 o pojemności około 1,5x większej niż stare akumulatory NP-W126S. Producent informuje, że pozwoli on na 500 wyzwoleń migawki w trybie normalnym i około 600 w trybie ekonomicznym. Przy korzystaniu z dodatkowego uchwytu zasilającego VG-XT4 użytkownik będzie mógł zrobić aż do 1700 zdjęć przy korzystaniu z 2 dodatkowych akumulatorów.
Sercem korpusu Fujifilm X-T4 jest 26,1-megapikselowa matryca X-Trans CMOS 4 – ta sama, co w Fujifilm X-T3, Fujifilm X-T30 oraz Fujifilm X100V. Sensor jest wspierany przez przetwornik obrazu X-Processor 4. Technologia pozwoliła firmie na opracowanie nowej symulacji filmu – Eterna Bleach Bypass. Daje ona obraz nisko nasycony i bardzo kontrastowy. Oprócz tego światła i cienie można regulować w przedziale -2 do +4 w skoku co pół EV (wcześniej co 1 EV). Pojawiły się również nowe tryby balansu bieli – Priorytet Bieli (sprowadzenie WB do czystej bieli) oraz Priorytet Atmosfery (cieplejsze tony).
Odchylany ekran LCD ma rozdzielczość 1,62 mln punktów. Wraz z wizjerem EVF zostały one wyposażone w nowy tryb – Priorytet Słabego Oświetlenia, który pozwoli wyraźnie widzieć obiekty w słabym świetle; Priorytet Rozdzielczości wyświetlający najdrobniejsze szczegóły; Priorytet Szybkości Klatek (tylko EVF), który redukuje rozmycia w wizjerze podczas fotografowania poruszającego się obiektu.
Autofokus ma ustawiać ostrość w czasie 0,02 sekundy. Fujifilm X-T4 został wyposażony również w lepszy sposób śledzenia AF, który według producenta został poprawiony dwukrotnie w porównaniu do Fujifilm X-T3. Precyzja działania wykrywania twarzy i oczy również działa szybciej.
Fujifilm X-T4 został wyposażony w profesjonalne funkcje filmowe. Korpus pozwoli na kręcenie z prędkością 240 kl./s w rozdzielczości Full HD. W trybie nagrywania włączona zostanie cyfrowa stabilizacja obrazu (DIS), oprócz stabilizacji mechanicznej IBIS, co pozwoli na zrezygnowanie z gimbala. Pojawił się też tryb IS Boost niwelujący delikatne drgania aparatu podczas statycznego nagrywania bez statywu. Dla trybu nagrywania pojawiło się osobne Szybkie Menu (Q).
Funkcja ”Optymalizacja filmu video” pozwoli na regulację ekspozycji za pośrednictwem pokrętła sterowania oraz panelu dotykowego. Filmy mogą być nagrywane symultanicznie na dwóch kartach SD, tworząc kopię zapasową materiału, co jest bardzo ciekawym rozwiązaniem.
Nie zabrakło funkcji F-Log View Assist, która ma poprawić jakość wideo o niskim nasyceniu / niskim kontraście podczas nagrywania w F-Logu. Materiał jest konwertowany do BT.709, by. Ułatwić uzyskiwanie prawidłowej ekspozycji na podglądzie. Fujifilm X-T4 został wzbogacony o opcję ”Napraw powiększony fragment kadru”, który poprawi szybkość kadrowania obrazu wideo, by zapobiec zmianom kąta widzenia przy przełączaniu na inny tryb wideo.
Fujifilm X-T4 ma nową opcję ”Ustawienia gniazda MIC" mającą pozwolić na przełączanie poziomu wejściowego między poziomem mikrofonowym, a poziomem liniowym. Korpus współpracuje z zewnętrznymi mikrofonami oraz zewnętrznym sprzętem audio.
Cena Fujifilm X-T4 wyniesie 7899 złotych za sam korpus, zestaw z obiektywem 18-55 mm będzie kosztowa 9599 złotych, a ze szkłem 16-80 mm 9999 złotych.