Fujifim GFX 50S II: Średni format, doskonała jakość i sensowna cena

Fujifilm nareszcie pokazało światu drugą wersję jednego z najbardziej pożądanych średnioformatowych bezlusterkowców na świecie. Fujifilm GFX 50S II pojawi się już pod koniec września 2021 roku. Jego specyfikacja zapowiada się doskonale!

Fujifim GFX 50S II: Średni format, doskonała jakość i sensowna cena
Marcin Watemborski

Korpus Fujifilm GFX 50S II został wyposażony w matrycę o rozdzielczości 51,4 Mpix, która jest aż 1,7x większa niż matryca pełnoklatkowa – ma 43,8 x 32,9 mm. Zaletami tego rozwiązania nie jest tylko ostrość obrazu czy mniejsze szumy, ale również szeroka rozpiętość tonalna i możliwość zabawy płytszą głębią ostrości w przypadku wykorzystania otwory przysłony o tej samej wartości w korpusie pełnoklatkowym.

Fujifilm zdradza, że matryca w modelu Fujifim GFX 50S II ma specyficzną konstrukcję. Na jej powierzchni są rozmieszczone mikrosoczewki przechwytujące światło, co przekłada się na ostrzejszy obraz. Wisienką na torcie jest 5-osiowa stabilizacja matrycy na poziomie 6,5 EV, co znacznie ułatwi robienie zdjęć korpusem, który wazy więcej niż małe bezlusterkowce tego producenta. Nowy średni format waży 900 gramów i ma wymiary 104,2 x 87,2 mm.

Obraz

Aparat Fujifilm GFX 50S II został wyposażony w szybki układ AF, za sterowanie którym odpowiada przetwornik X-Processor 4. Częstotliwość odświeżania układu została zwiększona dzięki nowemu algorytmowi. Oprócz zastosowania nowych technologii, producent zadbał również o aspekty ergonomiczne – pokrętło trybu pracy na górze oraz 6 programowalnych przycisków. Korpus został uszczelniony w aż 60 miejscach i jest odporny na niskie temperatury do -10 stopni.

Górny ekran ma przekątną 1,8 cala. Znajdziemy tam informacje na temat ustawień ekspozycji, liczbę klatek pozostałych do zrobienia, długość filmu do nagrania i inne. Tylny wyświetlacz LCD ma 3,2” i może być odchylany w 3 kierunkach.

Obraz

Jedną z najciekawszych funkcji Fujifilm GFX 50S II jest opcja Pixel Shift Multi-Shot, która pozwoli wygenerować obrazy o rozdzielczości 200 Mpix, dzięki przesunięciu matrycy (dodatkowa opcja układu IBIS) przy rejestrowaniu każdej kolejnej z 16 klatek. Pliki można połączyć w jeden za pomocą oprogramowania Pixel Shift Combiner i zapisać w formacie DNG.

Fujifilm GFX 50S II został wyposażony w 19 symulacji filmów. Nowością jest tryb Nostalgic Neg., który wcześniej widzieliśmy jedynie w GFX 100S. Jego estetyka opiera się na dużym nasyceniu kolorów oraz miękkiej tonacji.

Najnowszy średnioformatowy bezlusterkowiec trafi do sprzedaży z końcem września 2021 roku w cenie 18999 złotych za sam korpus. Zestaw z obiektywem Fujinon GF 35-70 mm f/4.5-5.6 WR będzie kosztował 20999 złotych.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)