Fujinon XC 35 mm f/2: Taki sam optycznie jak Fujinon XF 35 mm f/2, jednak 2x tańszy

Fujinon XC 35 mm f/2: Taki sam optycznie jak Fujinon XF 35 mm f/2, jednak 2x tańszy

Fujinon XC 35 mm f/2: Taki sam optycznie jak Fujinon XF 35 mm f/2, jednak 2x tańszy
Marcin Watemborski
27.01.2020 11:03, aktualizacja: 27.01.2020 12:03

W sieci pojawiło się pierwsze na świecie porównanie nowego, budżetowego obiektywu standardowego w systemie Fujifilm X – Fujinon XC 35 mm f/2 z dwukrotnie droższym uszczelnionym obiektywem Fujinon XF 35 mm f/2 WR. Okazuje się, że oba dają taki sam obrazek!

Portal DPReview opublikował filmik, w którym redaktor porównuje nową propozycję Fujifilm z jej starszą, droższą wersją. O ile obiektyw Fujinon XF 35 mm f/2 WR jest jednym z najchętniej kupowanych szkieł, to jednak w systemie brakowało taniego obiektywu standardowego. Wtem pojawił się Fujinon XC 35 mm f/2, który nie jest uszczelniony, nie posiada pierścienia przysłony, jak również nie jest wykonany z metalu.

Okazuje się jednak, że ten obiektyw ma taką samą konstrukcję optyczną, jak znany i lubiany Fujinon XF 35 mm f/2 WR. Chris z DPReview przyjrzał się uważnie obu szkłom i wychodzi na to, że obraz w centrum kadru, jak również na rogach wygląda identycznie.

Fuji 35mm F2 XC vs XF: The same performance for half the price?

Nasuwa się więc pytanie: ”Czy warto przepłacać?”. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujecie. Fujinon XF 35 mm f/2 WR jest metalowym, w pełni uszczelnionym obiektywem, który ma również charakterystyczny wygląd i wielu użytkowników chwali go sobie za walory estetyczne, zwłaszcza, gdy jest podpięty do korpusu X-Pro2, X-Pro3 czy nawet X-E3.

Fujinon XC 35 mm f/2 jest wykonany kompletnie inaczej – tubus obiektywu jest zrobiony z tworzywa sztucznego, nie uświadczycie również żadnych uszczelnień. W tej konstrukcji zabrakło pierścienia przysłony, jak również nie ma nawet metalowego bagnetu. Podobno w obiektywie został zastosowany również inny silnik autofokusa, ale Chris nie zwrócił uwagi na różnice w jego pracy ani głośności.

Jak widać na filmiku – ostrość, rozdzielczość, kąt widzenia i kolory są praktycznie takie same. Jeśli nie potrzebujecie szkła, które przetrwa ulewny deszcze, to odpowiedź na pytanie: ”Jaki obiektyw wybrać?” wydaje się być oczywista.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)