Fujinon XF 16‑80 mm f/4 R OIS WR – 5‑krotny zoom do systemu Fujifilm X

Fujinon XF 16-80 mm f/4 R OIS WR – 5-krotny zoom do systemu Fujifilm X
Marcin Watemborski

18.07.2019 08:58, aktual.: 18.07.2019 10:58

Jeśli potrzebujecie jednego obiektywu, z którym pojedziecie na urlop, to może być propozycja dla was. Fujinon XF 16-80 mm f/4 R OIS WR charakteryzuje się dużym zoomem optycznym oraz interesującą konstrukcją optyczną. To propozycja dla tych, którzy cenią sobie wygodę.

W środku obiektywu Fujinon XF 16-80 mm f/4 R OIS WR znalazło się 16 elementów w 12 grupach, w tym 3 elementy asferyczne oraz 1 asferyczny ED. Są one wykonane i kontrolowane z zachowaniem wysokiej precyzji i odpowiadają za redukcję zakrzywienia pola oraz aberrację sferyczną. Innymi słowy – zapewniają ostrość obrazu w całym kadrze. Jedna z soczewek wchodzi w system stabilizacji OIS, co eliminuje fluktuacje aberracji wynikające ze stabilizacji obrazu.

Minimalna odległość ostrzenia wynosi 35 mm w całym zakresie zoomu, co pozwoli na fotografowanie dużych zbliżeń. Obiektyw niezauważalnie zmienia kąt widzenia podczas regulacji ostrości, co nie powinno przeszkadzać nawet przy filmowaniu.

Obraz

Sam obiektyw waży 440 gramów i ma długość 88,9 mm. Jest około 40 proc. lżejszy od zoomów o podobnym zakresie, stosowanych w aparatach małoobrazkowych. Cała konstrukcja jest metalowa, a pierścienie zoomu, ostrości oraz zmiany przysłony chodzą z odpowiednim oporem.

Zastosowany system stabilizacji obrazu OIS pozwalana na kompensację do 6 kroków EV wg standardów CIPA. Aparat, do którego podłączony jest obiektyw, automatycznie wykrywa umieszczenie na statywie lub panoramowanie i stosownie dobiera ustawienia.

Obraz

Wewnętrzny system AF przemieszcza mniejsze i lżejsze elementy w celu ustawienia punku ostrości. Silnik krokowy zapewni precyzję, jak również szybkość i niemalże bezgłośne funkcjonowanie.

Obiektyw Fujinon XF 16-80 mm f/4 R OIS WR jest uszczelniony w 10 miejscach, co zapewnia odporność na kurz i niekorzystne warunki pogodowe oraz pozwala działać w temperaturze do -10 stopni Celsjusza. Producent informuje, że przy podłączeniu do korpusów Fujifilm X-Pro2, X-T1, X-T2, X-T3 czy X-H1, obiektyw może pracować w miejscach zapylonych oraz przy mżawce bez problemu. Nie będziecie musieli się martwić o swój sprzęt.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)