Graciela Iturbide wyróżniona za wybitny wkład w fotografię

Graciela Iturbide wyróżniona za wybitny wkład w fotografię
Źródło zdjęć: © © Graciela Iturbide
Marcin Watemborski

11.03.2021 10:42, aktual.: 11.03.2021 11:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od kilku lat podczas gali rozdania nagród Sony World Photography Awards, World Photography Organisation wręcza wyróżnienie za wybitny wkład w fotografię. Na minionych edycjach byli to m.in. Mary Ellen Mark, Candida Höfer czy Nadav Kander. W tym roku doceniono twórczość meksykańskiej fotografki Gracieli Iturbide.

Graciela Iturbide urodziła się w 1942 roku w Meksyku. W 1969 roku rozpoczęła studia filmowe, a z czasem zainteresowała się fotografią. Rozwijała się pod okiem Manuela Alvareza Bravo, którego asystentką później była.

Prace Gracieli były wystawiane w najznamienitszych muzeach Meksyku, USA i Europy, a jej twórczość uważana jest najważniejszą w całej Ameryce Łacińskiej. W dorobku artystycznym fotografki jest wiele nagród, w tym stypendium Guggenheima czy W. Eugene Smith Prize. Jej albumy fotograficzne pojawiły się w wielu różnych krajach i wydaniach.

  • Slider item
[1/1]
Jestem szczęśliwa i zaszczycona faktem przyznania mi tego wyróżnienia. To ogromna zachęta do dalszej pracy. Wszystko, co fotografowałam przez całe życie, wypełniało mojego ducha i zachęcało mnie do powtarzania wciąż od nowa procesu twórczego. Fotografia buduje we mnie poczucie zrozumienia tego, co widzę, czym żyję i co czuję. Jest dobrym pretekstem, by znać świat i jego kulturę.

Pod koniec lat 70. XX wieku, Graciela Iturbide walczyła z innymi artystami o odzyskanie tożsamości narodowej sztuki Meksyku. Zajmowała się dokumentowaniem mieszkańców rodzimego obszaru, z naciskiem na lokalną kulturę. Dzięki współpracy z antropologiem Luisem Barjau, Graciela stworzyła dokumentację fotograficzną rdzennych mieszkańców Meksyku i włączył się w codzienność społeczności Indian Seri, poznając ich zwyczaje i badając proces przyzwyczajania się do kapitalizmu. Drugim bardzo ważnym cyklem w twórczości Iturbide są zdjęcia ludu Zapotec z Juchitan.

Dokumentalistka pokazywała życie swoich bohaterów z perspektywy osoby, która chce je poznać i zrozumieć, a nie jedynie pokazać. W ten sposób pojawiło się mnóstwo bardzo bliskich, wręcz intymnych zdjęć, dających pogląd na faktyczne zwyczaje dotykanych grup.

Obraz
© © Graciela Iturbide
Obraz
© © Graciela Iturbide
Obraz
© © Graciela Iturbide
Obraz
© © Graciela Iturbide
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także