Graciela Iturbide wyróżniona za wybitny wkład w fotografię

Graciela Iturbide wyróżniona za wybitny wkład w fotografię

Graciela Iturbide wyróżniona za wybitny wkład w fotografię
Źródło zdjęć: © © Graciela Iturbide
Marcin Watemborski
11.03.2021 10:42, aktualizacja: 11.03.2021 11:42

Od kilku lat podczas gali rozdania nagród Sony World Photography Awards, World Photography Organisation wręcza wyróżnienie za wybitny wkład w fotografię. Na minionych edycjach byli to m.in. Mary Ellen Mark, Candida Höfer czy Nadav Kander. W tym roku doceniono twórczość meksykańskiej fotografki Gracieli Iturbide.

Graciela Iturbide urodziła się w 1942 roku w Meksyku. W 1969 roku rozpoczęła studia filmowe, a z czasem zainteresowała się fotografią. Rozwijała się pod okiem Manuela Alvareza Bravo, którego asystentką później była.

Prace Gracieli były wystawiane w najznamienitszych muzeach Meksyku, USA i Europy, a jej twórczość uważana jest najważniejszą w całej Ameryce Łacińskiej. W dorobku artystycznym fotografki jest wiele nagród, w tym stypendium Guggenheima czy W. Eugene Smith Prize. Jej albumy fotograficzne pojawiły się w wielu różnych krajach i wydaniach.

  • Slider item
[1/1]
Jestem szczęśliwa i zaszczycona faktem przyznania mi tego wyróżnienia. To ogromna zachęta do dalszej pracy. Wszystko, co fotografowałam przez całe życie, wypełniało mojego ducha i zachęcało mnie do powtarzania wciąż od nowa procesu twórczego. Fotografia buduje we mnie poczucie zrozumienia tego, co widzę, czym żyję i co czuję. Jest dobrym pretekstem, by znać świat i jego kulturę.

Pod koniec lat 70. XX wieku, Graciela Iturbide walczyła z innymi artystami o odzyskanie tożsamości narodowej sztuki Meksyku. Zajmowała się dokumentowaniem mieszkańców rodzimego obszaru, z naciskiem na lokalną kulturę. Dzięki współpracy z antropologiem Luisem Barjau, Graciela stworzyła dokumentację fotograficzną rdzennych mieszkańców Meksyku i włączył się w codzienność społeczności Indian Seri, poznając ich zwyczaje i badając proces przyzwyczajania się do kapitalizmu. Drugim bardzo ważnym cyklem w twórczości Iturbide są zdjęcia ludu Zapotec z Juchitan.

Dokumentalistka pokazywała życie swoich bohaterów z perspektywy osoby, która chce je poznać i zrozumieć, a nie jedynie pokazać. W ten sposób pojawiło się mnóstwo bardzo bliskich, wręcz intymnych zdjęć, dających pogląd na faktyczne zwyczaje dotykanych grup.

Obraz
© © Graciela Iturbide
Obraz
© © Graciela Iturbide
Obraz
© © Graciela Iturbide
Obraz
© © Graciela Iturbide
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)