Graciela Iturbide wyróżniona za wybitny wkład w fotografię
Od kilku lat podczas gali rozdania nagród Sony World Photography Awards, World Photography Organisation wręcza wyróżnienie za wybitny wkład w fotografię. Na minionych edycjach byli to m.in. Mary Ellen Mark, Candida Höfer czy Nadav Kander. W tym roku doceniono twórczość meksykańskiej fotografki Gracieli Iturbide.
Graciela Iturbide urodziła się w 1942 roku w Meksyku. W 1969 roku rozpoczęła studia filmowe, a z czasem zainteresowała się fotografią. Rozwijała się pod okiem Manuela Alvareza Bravo, którego asystentką później była.
Prace Gracieli były wystawiane w najznamienitszych muzeach Meksyku, USA i Europy, a jej twórczość uważana jest najważniejszą w całej Ameryce Łacińskiej. W dorobku artystycznym fotografki jest wiele nagród, w tym stypendium Guggenheima czy W. Eugene Smith Prize. Jej albumy fotograficzne pojawiły się w wielu różnych krajach i wydaniach.
Pod koniec lat 70. XX wieku, Graciela Iturbide walczyła z innymi artystami o odzyskanie tożsamości narodowej sztuki Meksyku. Zajmowała się dokumentowaniem mieszkańców rodzimego obszaru, z naciskiem na lokalną kulturę. Dzięki współpracy z antropologiem Luisem Barjau, Graciela stworzyła dokumentację fotograficzną rdzennych mieszkańców Meksyku i włączył się w codzienność społeczności Indian Seri, poznając ich zwyczaje i badając proces przyzwyczajania się do kapitalizmu. Drugim bardzo ważnym cyklem w twórczości Iturbide są zdjęcia ludu Zapotec z Juchitan.
Dokumentalistka pokazywała życie swoich bohaterów z perspektywy osoby, która chce je poznać i zrozumieć, a nie jedynie pokazać. W ten sposób pojawiło się mnóstwo bardzo bliskich, wręcz intymnych zdjęć, dających pogląd na faktyczne zwyczaje dotykanych grup.