Gwiazda spadała prosto do wulkanu. To zdjęcie zapada w pamięć

Gunarto Song wykonał kadr doskonały. Na jego fotografii zobaczymy złudzenie jakby spadająca gwiazda trafiała prosto do krateru wulkanu. Wyczucie czasu fotografa i jego wyczucie kompozycji zaowocowały zjawiskową klatką.

Gwiazda spadała prosto do wulkanu. To zdjęcie zapada w pamięć
Źródło zdjęć: © © Guanarto Song / [Instagram](https://www.instagram.com/gunarto_song/)
Marcin Watemborski

Na zdjęciu autorstwa Guanarto Songa zobaczymy wulkan Merapi, co oznacza w tłumaczeniu z indonezyjskiego "Górę Ognia". Stratowulkan leży w bardzo gęsto zaludnionej okolicy miasta Yogyakarta na wysokości 2910 m n.p.m. Jest to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów w całej Indonezji, a dym z niego wydobywa się przez około 300 dni w roku.

Pierwsza erupcja Góry Ognia została udokumentowana w 1548 roku, ale badania metodą datowania radiowęglowego erupcji wskazują, że wybuchy mogły nastąpić już w IX wieku p.n.e. Według historyków, powodem załamania gospodarczego i upadku Królestwa Mataram mogła być erupcja w 1006 roku n.e.

Guanarto Song postanowił sfotografować aktywny wulkan pod koniec maja 2021 roku Na jego zdjęciu krajobrazowym udało się uchwycić "spadającą gwiazdę", którą jest meteoryt. Wskazuje na to niebiesko-zielony ślad na niebie, który powstaje wskutek spalania magnezu.

[b]meteoroid[/b] - kawałki planet i innej materii, krążące w przestrzeni kosmicznej

[b]meteor[/b] - ślad świetlny po meteoroidzie, który wpadł w atmosferę ziemską

[b]meteoryt[/b] - pozostałość meteorytu, która spadła na ziemię

Nie tylko fotograf ujął to zdarzenie. Widać je również na kamerach monitoringowych.

Póki co, nie udało się jednoznacznie określić, czy meteoryt wpadł do wulkanu, czy spalił się tuż za nim. Jeśli jesteście miłośnikami podobnych zdjęć, koniecznie rzućcie okiem na kadr Daniela Kordana z 2016 roku.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)