Zdjęcie dnia. Marsjański helikopter i spektakularny widok z lotu ptaka

Zdjęcie dnia. Marsjański helikopter i spektakularny widok z lotu ptaka19.04.2021 14:24
Zdjęcie dnia. Marsjański helikopter i spektakularny widok z lotu ptaka
Źródło zdjęć: © NASA
Jakub Krawczyński

Helikopter Ingenuity właśnie odbył pierwszy lot po Marsie. Dron NASA zdołał już uchwycić pierwsze zdjęcia powierzchni Czerwonej Planety. To historyczny moment, a w najbliższym czasie agencja kosmiczna udostępni także nagranie wideo.

Mający zaledwie 49 cm wysokości helikopter Ingenuity odbył krótki, 40-sekundowy lot nad między innymi kraterem Jezero i jego 60-metrowymi klifami w rdzawych odcieniach. Fotografia jest czarnobiała, a przy okazji widać na niej cień pojazdu latającego.

Na materiały uchwycone w kolorze trzeba będzie zaczekać. Mają one być opublikowane w przeciągu tygodnia od lotu Ingenuity, który odbył się 19 kwietnia 2021 r. Poza tym pierwszym, czarnobiałym zdjęciem, helikopter rejestrował także materiał wideo. NASA w tym momencie czeka, aż dotrze on do centrali. W międzyczasie napłynęły także zdjęcia łazika Perserverance, który uchwycił moment oderwania się Ingenuity od powierzchni Marsa.

420593401294293051
Źródło zdjęć: © NASA/Facebook

Fotografia powietrzna Marsa może okazać się bardzo przydatna. Lot Ingenuity to pierwsza eksploracja tego typu w historii ludzkości na obcej planecie. W ten sposób dron mógłby dostarczyć znacznie dokładniejszych informacji o Marsie i docierać w miejsca niedostępne dla łazików, takich jak kaniony czy jaskinie.

"Informacje zebrane z lotu mogą otworzyć nowe możliwości w badaniach naukowych i eksploracji Marsa, które do tej pory pozostawały jedynie w sferze marzeń" – powiedział Thomas Zurbuchen, administrator ds. nauki w NASA w wypowiedzi dla amerykańskiego Business Insider.

Łazik Perserverance uchwycił w akcji helikopter Ingenuity
Źródło zdjęć: © NASA
Łazik Perserverance uchwycił w akcji helikopter Ingenuity

W przeciągu 30 dni od pierwszego lotu 19 kwietnia 2021 r. kosztujący 85 milionów dolarów Ingenuity ma jeszcze odbyć 4 dodatkowe loty – za każdym razem wznosząc się na coraz wyższą wysokość. Naturalnie możemy z nich oczekiwać dodatkowej porcji zdjęć i filmików.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)