NASA przygotowuje się do wypuszczenia drona na Marsie. Misja zapowiada się ciekawie

NASA przygotowuje się do wypuszczenia drona na Marsie. Misja zapowiada się ciekawie

NASA przygotowuje się do wypuszczenia drona na Marsie. Misja zapowiada się ciekawie
Marcin Watemborski
26.03.2021 06:32, aktualizacja: 26.07.2022 14:30

Ingenuity Mars Helicopter to eksperymentalny dron NASA, dzięki któremu agencja zbada, jak sprawdzi się latanie na Czerwonej Planecie. W przyszłości może to pomóc w badaniu Marsa i monitorowaniu go.

Obecnie dron Ingenuity jest przyczepiony do łazika Perseverance, który wylądował na Marsie 18 lutego 2021 roku robiąc przy tym trochę bałaganu. Oczywiście przesłał pierwsze czarno-białe zdjęcia, a później kolorowe. Jednak to dopiero początek misji.

Marsjański helikopter ma zostać włączony na początku kwietnia 2021 roku i przez pierwszy miesiąc (30 dni marsjańskich, 31 ziemskich) będzie oblatywał wyznaczoną trasę testową w okolicy łazika Perseverance. Wybrany teren jest względnie płaski, więc jeśli wydarzą się jakieś komplikacje, pojazd łatwiej dotrze do drona.

NASA’s Mars Helicopter, Ingenuity (UHD Trailer)

Wyzwaniami dla NASA jest nie tylko słabsza grawitacja niż na Ziemi, ale również inna gęstość atmosfery. W ciągu dnia do Marsa dociera połowa promieniowania słonecznego, które dociera do naszej planety, natomiast nocą temperatury spadają nawet do -90 stopni Celsjusza, co może uszkodzić układy elektryczne.

Agencja kosmiczna planuje odjechać łazikiem po wypuszczeniu drona, by ten miał większe pole do manewru. Według wstępnej specyfikacji, Ingenuity będzie poruszać się z prędkością 1 m/s i będzie w stanie zawisnąć na wysokości 3 metrów do 30 sekund, po czym wyląduje na powierzchni Marsa. Przynajmniej na tym ma polegać pierwszy lot.

420595280174929736

W dalszych testach zostaną uruchomione kamery nawigacyjne, które umożliwią latanie dronem i zbieranie przez niego informacji. Będzie to o tyle lepsze niż jazda łazikiem, że dla Ingenuity wzniesienia i nierówny teren nie będą przeszkodą. Problemem może być jednak sposób sterowania helikopterem. Czas przesytu sygnału radiowego między Marsem a Ziemią trwa 11 minut i 22 sekundy.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)