Issuu.com - jak stworzyć własną prezentację za pomocą Adobe InDesign? (cz. II)
W poprzednim poście na temat możliwości strony Issuu.com pisaliśmy o tym, jak w prosty sposób skomponować PDFa z własnych zdjęć w programie Adobe Bridge. Dziś nadeszła pora na materiał bardziej zaawansowany. Pokażemy Wam, jak skonstruować prezentację ze swoimi pracami w Adobe InDesign. Daje on o wiele więcej możliwości niż prosty Adobe Bridge. Zobaczcie sami!
W poprzednim poście na temat możliwości strony Issuu.com pisaliśmy o tym, jak w prosty sposób skomponować PDFa z własnych zdjęć w programie Adobe Bridge. Dziś nadeszła pora na materiał bardziej zaawansowany. Pokażemy Wam, jak skonstruować prezentację ze swoimi pracami w Adobe InDesign. Daje on o wiele więcej możliwości niż prosty Adobe Bridge. Zobaczcie sami!
Adobe InDesign jest programem stworzonym do projektowania własnych publikacji, książek, ulotek i różnych wymyślnych form wydawniczych. Jest nieocenionym narzędziem w pracy nad materiałem do druku, ale sprawdzi się również w naszym przypadku, gdy chcemy po prosu stworzyć PDFa w jakości do internetu. Przypominamy, że ze strony Adobe można pobrać darmowe triale wszystkich programów z pakietu Creative Suite, w tym InDesign'a.
- Tworzymy nowy dokument
Po uruchomieniu InDesigna przywita nas okno, które możecie kojarzyć z innych programów Adobe. Możemy w nim otworzyć dokument, który już stworzyliśmy, albo zdecydować, jaki jego rodzaj dopiero chcemy zrobić. Klikamy na "Create New: Document".
Pojawia się okno parametrów nowego dokumentu.
Ustawimy tu m.in. wymiary pojedynczej kartki. Możecie wybrać inne proporcje, my zdecydowaliśmy się jednak na kartki kwadratowe, ponieważ w naszej publikacji znajdą się zdjęcia zarówno poziome, jak i pionowe. Zakomponowanie ich na powierzchni np. wertykalnej A4 byłoby korzystne tylko dla tych pierwszych, ale drugie będą już dwukrotnie mniejsze od poziomów zajmujących powierzchnie całej strony. Jeśli jednak Wasza prezentacja będzie zawierać zdjęcia o jednakowych proporcjach - tę sprawę macie ułatwioną - ustawcie po prostu podobne wymiary prezentacji.
Zaznaczcie również opcję "Facing Pages" - spowoduje ona, że strony będą wyświetlane w parach. I bez tego Issuu połączyłby je w formę stron książki, jednak z takim podglądem łatwiej będzie Wam komponować zdjęcia na kartkach. Co do ilości, to narazie ustawmy ich np. 10. Później oczywiście będziemy mogli ją zwiększać lub zmniejszać.
- Początki
Ok, mamy już swój dokument. Jeśli jednak pracujecie w InDesignie pierwszy raz, możecie poczuć się lekko zagubieni. Spokojnie, to normalne :) Dlatego zanim zaczniecie tworzyć własną prezentację, warto zapoznać się z kilkoma elementarnymi podstawami tego programu.
Zakładka Pages (jeśli jej nie widzicie, uruchomicie ją poprzez window->pages),
to Wasz drogowskaz w chaosie. Pełni taką samą funkcję jak "Navigator" w Photoshopie. Mieście się na niej podgląd wszystkich stron prezentacji, ale nie tylko. Na dole zakładki znajduje się ikonka "create new page", dzięki której nasza prezentacja może zyskać nową stronę. Obok niej mieści się kosz, który pomoże nam ją usunąć.
Zwróćcie uwagę, na podwójne strony na samej górze zakładki, tzw. A-Master i B-Master. Są to specjalne "matryce" dla reszty. Nie wchodzą w skład naszego PDFa, ale ustawione na nich elementy będą powtarzać się na wszystkich kartach prezentacji. Aby edytować Mastery należy kliknąć na nie dwa razy.
Przykład: jeśli na A-master (będącej matrycą dla stron lewych) narysujemy w dolnym rogu niebieskie kółeczko (za pomocą narzędzia Elipse Tool z palety), to pojawi się ono na wszystkich lewych stronach naszego dokumentu.
Równie dobrze możecie zignorować A i B Mastera, jeśli jednak zaplanowaliście w prezentacji jakiś powtarzalny element (np. tło), o wiele prościej będzie zdefiniować je na masterach, niż wklejać na każdą stronę. No właśnie - ale jak je wkleić?
Import obrazów - opcja "Place"
In Design nie należy do programów, w których otworzymy pliki typu typu .jpg w logiczny sposób poprzez funkcję "Open". Nie pomoże tu także opcja "Import". Jedyne, co możemy zrobić, to kliknąć na "Place".
Ale zanim to zrobimy, należy najpierw zaznaczyć pole, w które wklejone ma być zdjęcie. W skrócie wygląda to tak (kliknij na obrazek, żeby powiększyć):
Z palety narzędzi po lewej stronie wybieramy Rectangle Frame Tool. Zaznaczymy na kartce prostokąt, bądź kwadrat. Gdy jest aktywny, poprzez komendę Place, wklejone zostanie do niego nasze zdjęcie.
Ok, to najbardziej optymistyczna wersja. Często jednak zdarza się, że nasze zdjęcie nie pasuje do ramki, lub z niego wychodzi. Co czynić? Jest na to kilka rad:
Pierwsza - po prostu zwiększamy granicę pola Place tak, by pomieściło zdjęcie.
Druga - możemy spróbować zmniejszyć rozmiar obrazka. Prawym klawiszem klikamy na nie i wybieramy transform->scale.
Trzecia - InDesign posiada parę opcji, które pomogą nam dostosować obrazek do ramki. Mieszczą się one pod prawym przyciskiem (gdy zaznaczone jest zdjęcie), w zakładce "Fitting".
W rozwinięciu opcji Fitting, znajdziemy kolejno funkcje takie jak: dostosowanie zawartości do ramki, dopasowanie ramki do jej zawartości, wypośrodkowanie zawartości, dopasowanie zawartości z zachowaniem proporcji i wypełnienie ramki proporcjonalnie. Któraś z opcji będzie rozwiązaniem Waszego problemu. Jeśli będziecie sprawdzać je kolejno, pamiętajcie że ostatnią zmianę szybko cofniecie komendą ctrl+Z (cmd+Z).
- Tworzymy prezentację
Po tym krótkim szkoleniu jesteście już gotowi, by rozpocząć pracę nad własną prezentacją. Pierwszą stronę przeznaczcie na okładkę. Może być to zdjęcie, lecz przydałby się też do niego tekst. Napiszecie go używając narzędzia "Tool" z lewej palety (tak jak w przypadku opcji "Place", musicie najpierw określić pole, w którym ma znajdować się napis). Jeśli okładka jest już gotowa, ułóżcie po prostu zdjęcia na kolejnych stronach dokumentu, w razie potrzeby utwórzcie nowe karty.
Dla naszych celów, wyższość tego programu nad Adobe Bridge wyraża się między innymi w tym, że możemy zrobić więcej: zdefiniować własne tło dla stron (jeśli ma być takie samo dla wszystkich zrobimy to za pomocą funkcji "Place" na Masterach), dowolnie ułożyć fotografie na stronie, dodać do nich tekst. Możemy oczywiście zakomponować na jednej stronie tyle zdjęć, ile chcemy, dla potrzeb prezentacji w Issuu.com, najlepiej będzie jednak, jeśli z tym nie przesadzimy. Pamiętajmy, że nasz PDF oglądany będzie na monitorach, ekranach laptopów i netbooków. Zapełniona szczegółowymi fotografiami pojedyncza kartka może być po prostu nieczytelna.
Warto jest poeksperymentować z kompozycją zdjęć. Możemy zdecydować się na zachowanie marginesów, bądź też wklejać zdjęcia do spadu, czyli do krawędzi strony. Warto dbać o to, by fotografie były wycentrowane względem karty, co na szczęście nie jest trudne. Podczas przemieszczenia obrazka w okolicach środka, pojawią się nam pomocnicze linie wyznaczające pionową granicę poziomą i pionową połowy strony.
Wskazówka: Jeśli chcecie obejrzeć swoją prezentację bez wirtualnych linii pomocniczych, zastosujcie skrót Ctrl+: (cmd+:). W pomniejszeniu, bądź powiększeniu widoku głównego pomogą Wam skróty Ctrl+ i Ctrl- (cmd+,cmd-).
- Eksport Pdf'a
Jeśli uważamy dzieło za gotowe, czeka nas jeszcze tylko wyeksportowanie PDFa. W zakładce File należy wybrać opcję "Export".
Ukaże się nam okno właściwości naszego PDFa. W naszym przypadku większość zakładek nas nie dotyczy. Ważne, aby w części "Pages" zaznaczone zostało "All", chyba że chcemy wyeksportować tylko fragment naszej publikacji.
- Wysłanie PDFa
Wysyłamy naszą prezentację na Issuu.com tak, jak robiliśmy to w pierwszej części tutorialu. Wpisujemy tagi, definiujemy język, kategorię, widownię i voila! Możemy już cieszyć się naszym PDFem w eleganckim, wirtualnym wydaniu.
Przykład prezentacji zaprojektowanej w Adobe InDesign, z zastosowaniem własnego tła, różnych rozmiarów zdjęć i tekstu.
A Wam jak podobają się możliwości Issuu.com i InDesign'a? Czy stworzycie własną prezentację? Czekamy na linki!